İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (27.01.2023)

Haftalık Gelişmeler

Önümüzdeki Haftaya Merkez Bankası Kararları Gündeme Damga Vuracak

Yurt içi tarafta 3 Şubat Cuma günü Ocak ayına ilişkin enflasyon verileri açıklanacak. Geçen yılın aynı döneminde kur tarafındaki yükselişin etkileri ile aylık bazda enflasyon %11,1 olarak gelmişti. Bu ay baz etkisi kaynaklı olarak enflasyon tarafının geri çekilmesini, 2022 yılını %64,27 oranında bitiren enflasyon verisinin yıllık bazda %55 seviyelerine gerilemesini bekliyoruz. Merkez Bankasının Enflasyon Raporuna baktığımızda bu yıl enflasyonun sert bir şekilde geri çekilmesi bekleniyor. TCMB tarafından açıklanan yılın ilk Enflasyon Raporu’nda enerji fiyatlarındaki ılımlı seyir, döviz kurlarındaki istikrar ve küresel talebin yavaşlaması ile tüketici fiyatlarındaki artışın gücünü kaybettiği belirtildi. Merkez’in 2023 yılsonu için %22,3 ve 2024 yılsonu için %8,8 oranında enflasyon beklentileri mevcut.

Önümüzdeki hafta İngiltere, ECB ve Fed’in faiz kararları açıklanacak. Hiç şüphesiz gözler Fed ve ECB’de olacak. Çünkü İngiltere, enflasyonun kontrol altına alınması adına gelişmiş ülkeler arasında ilk faiz artırımına başlayan ülke olmuş ve bu sürecin devam edeceğine dair mesajlar vermişti. Bu ay da İngiltere’den faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor.

Fed tarafında önce güvercin açıklamaların başlamasıyla geçtiğimiz ay 50 baz puanlık faiz artırımı yapılmış, enflasyon verilerinin geri çekilmeye devam etmesi ile birlikte ekonominin büyümesi sonrasında bu ay 25 baz puanlık faiz artırımı bekleniyor. Anketler tarafında 25 baz puanlık ihtimal %99’a yükselirken, %1’lik kesim 50 baz puanlık faiz artırımından ziyade faizin sabit kalmasını bekliyor. Şu an için enflasyon tam anlamıyla kontrol altına alınamamış olsa da ileriki dönemde Fed’in faiz oranında değişikliğe gitmemesi bizce sürpriz olmayacaktır. Ancak belirtmemiz gerekir ki istihdam piyasalarının güçlü seyri enflasyon tarafındaki geri çekilmeyi baskılayabilir. Haftaya gelecek Tarım Dışı İstihdam verileri de Fed’in politikaları açısından önem teşkil edecek.

ECB’den faiz artırımlarının devamını bekliyoruz. Gerek euronun değer kazanımı, gerek enflasyon kaynaklı gelişmeler, gerekse de Fed ile faiz makasının kapanması açısından bu ay da faiz artırımlarının devam edeceğini düşünüyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım