Indeks Bilgisayar 2023 1. Çeyrek Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (11.05.2023)

1Ç23 Finansal Sonuçlar – Sınırlı Negatif

AL
Hisse Fiyatı: 15,90 TL
Hedef Fiyat: 27,05 TL
Getiri Potansiyeli: %70

 Beklentinin altında gerçekleşen net kar. Indeks Bilgisayar’ın net karı 1Ç23’te yıllık bazda %26,3 artışla 130 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan net kar, piyasa beklentisinin %16, kurum beklentimizin de %23 altında gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 169 milyon TL, piyasa beklentisi: 154 milyon TL). Net kar tahminimizdeki sapma, operasyonel olmayan giderlerin beklentimizi aşmasından kaynaklandı. Operasyonel olmayan giderler cephesinde önceki yılın aynı döneminde 40,25 mn TL net kur farkı geliri kaydeden şirket, 1Ç23’te kur görünümünün etkisiyle 0,94 mn TL net kur farkı gideri yazdı. Net faiz giderleri cephesinde ise, 1Ç22’de net bazda 68,53 milyon TL olarak gerçekleşen rakam, 1Ç23’te küresel bazda artan borçlanma maliyetleri nedeniyle 120,63 milyon TL seviyesine yükseldi. Şirketin net nakit miktarı ise geçen yılın aynı dönemindeki 705 milyon TL seviyesinden 1,93 milyar TL seviyesine yükselirken, net borç/FAVÖK rasyosu -1,36x seviyesinden -1,62x seviyesine geriledi. Korunaklı kalan faaliyet karlılığı ve net nakit miktarında güçlenmeye karşın, beklentinin altında net kara işaret eden ilk çeyrek finansal sonuçlarının hisse performansına etkisini ‘sınırlı negatif’ olarak değerlendiriyoruz.

 Beklentilere paralel satış gelirleri. 1Ç23’te Indeks Bilgisayar’ın cirosu, güçlü seyreden perakende ve network ürün satışlarının desteğinde yıllık bazda %62,6 artışla 8,41 milyar TL seviyesinde, kurum beklentimize ve piyasa beklentisine paralel gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 8,30 milyar TL, piyasa beklentisi: 8,32 milyar TL).

 Piyasa beklentisinin altında kalan FAVÖK. Bu dönemde şirketin FAVÖK’ü brüt karlılıktaki artışın, operasyonel giderler marjında yıllık bazda görülen ılımlı yükselişi dengelemesinin desteğinde, önceki yılın aynı dönemine göre %76 artışla 308 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan rakam kurum beklentimizi %9 aşarken, piyasa beklentisinin %5 altında gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 281 milyon TL, piyasa beklentisi: 323 milyon TL). Bu çerçevede FAVÖK marjı da, yıllık bazda 0,28 puan artış kaydederek %3,66 seviyesinde gerçekleşti.

 INDES için 27,05 TL olan hedef fiyatımızı ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. %15,6 ile Avrupa ülkeleri arasında en fazla genç nüfus oranına sahip olan Türkiye’nin hızlanan dijital dönüşümünün BT sektörü açısından önemli bir katalist olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede, sektörde lider konumda olan İndeks Bilgisayar’ın önümüzdeki süreçte sektördeki büyüme potansiyelinden faydalanacağını düşünüyoruz. Ayrıca, network ürünlerine yönelik talepteki toparlanmanın da önümüzdeki süreçte karlılıktaki korunaklı görünümün devamlılığını sağlayacağını öngörüyoruz. Bu çerçevede, operasyonel olmayan cephede özellikle kur kaynaklı olan gider artışlarının, faaliyet karlılığındaki güçlü görünümle dengeleneceğini düşünüyoruz. Bu nedenle, 1Ç23 finansallarının ardından Indeks Bilgisayar için 27,05 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürmeyi uygun buluyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!