İlk çeyrek büyüme yüzde 7.4

‘Kovid-19’ küresel virüs salgınının başlangıç noktası olan Çin’in 2020’nin ilk çeyreğinde yaşadığı büyük şok,. Çin’in GSYH’sında 2020’nin ilk çeyreğinde, Çin’in yakın tarihinde görülmemiş bir GSYH daralması olarak yüzde -16,1’lik bir ekonomik küçülmeye sebep olmuştu. Virüsü kendi topraklarında iyi yönetiyor gözüken Çin’in, bilhassa geçen yılın 3. çeyreğinden itibaren toparlanma sürecini hızlandırması ile, geçen yılın baz etkisi de dikkate alındığında, 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 18,3 büyümesi şaşırtıcı olmamalı.

Malum, tüm dünya ekonomisi, Kovid- 19’un ilk dalgalarıyla 2020’nin 1. çeyreğinde dağılmış iken, Türkiye’nin ilk çeyreği yüzde 4,5 düzeyinde bir pozitif büyüme ile tamamlaması bizi G20 ülkeleri içinde de, OECD ülkeleri nezdinde de rekor büyüme oranına taşımıştı. 2020 gibi dünya ekonomi tarihi açısından unutulması mümkün olmayan bir yılı, dünya ekonomisi yüzde -3,4, G20 ülkeleri ise yüzde -3,2 daralma ile kapatmışken, Türkiye tüm OECD üyesi ülkeler arasında tek pozitif büyüyen, G20 ülkeleri arasında da Çin’le birlikte pozitif büyüyebilen sadece 2 ülkeden biri olarak pozitif ayrışmıştı.

Bu nedenle geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde, kendini dünya ekonomisinin önde gelen ülkelerinden ayrıştırarak, zaten pozitif büyüme ile kapatmış olan Türkiye Ekonomisi’nin, bu defa 2021’e de güçlü bir pozitif büyüme ile başlaması yine çok ses getirecek. Önceki yazımda, 1. Çeyrek GSYH reel büyüme hızı tahminimi yüzde 70 olasılıkla yüzde 9,5 olarak açıklamıştım.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!