İklim, ekonomi ve erken seçim

Şimdi havuzdan gelip buz gibi bir duş alıp klimayı açtım. Buzlu votkayı doldurup cıbıl-üryan klavyenin başına geçtim. Kedilerim ayaklarıma sürünüyor, “Tüylerin traş zamanı geldi, Baba, uyuma” diye. Günlerden 24 Kasım, hava 24 Ağustos. Demin arka bahçemden penguenler güneye göçediyordu.

İklim değişikliğinin en kötü vuracağı ülkelerden biri Türkiye. Sizi biraz uyandırmak için en kötü sonucu nakledeyim: Orta Doğu’da su ve zaten kıt olan münbit toprak bitince milyonlarca Arap kardeşim buraya yığılacak.

İklim değişikliği aynı zamanda hükümetin raf ömrünü de bir-iki ay daha uzatıyor. Çünkü, ekonomik verilerde tezahür eden iyileşmenin de 2 nedeninden biri, öteki de 1.000 puan TCMB faiz indiriminden sonra “İmam suşhi yerse, biz de hibaçi yaparız” diyen bankaların herkese tüketici kredisi dağıtması. Hava sıcak ve kuru olunca, fakir-fukara hafta sonunda ailesiyle piknik yapıyor, AVM’lerde bir nezkafe ya da yeni ismiyle late içiyor. Yazlık yerler kapanmadı, binlerce garson, komi vs işini kaybetmedi. Bizde gıda fiyatını kabzımallar yağışa göre belirler. Onlar da bir türlü zam yapamıyor, çünkü bahane yok.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN