İki sac ayaklı ‘küresel vergilendirme’

5 Haziran Cumartesi Londra’da ‘yeni küresel vergilendirme’ kuralları hakkında mutabakata varmış olan G7 ülkeleri iki bacaklı bir sistemin hayat bulması konusunda önemli bir adım attılar. G7 ülkelerinin hazine ve maliye bakanlarının mutabık kaldığı bu yeni yaklaşım, 9-10 Temmuz tarihlerinde İtalya’da bir araya gelecek G20 ülkelerinin hazine ve maliye bakanları tarafından da benimsenir ise, küresel ölçekte bir mutabakat elde edilmiş olacak. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) 2017 yılında G20 tarafından verilen görev çerçevesinde hazırlanan ve dünya ekonomisi açısından bir ‘reform’ olarak kabul edilebilecek olan vergi alanındaki bu yeni ‘küresel’ yaklaşım iki sac ayağından oluşuyor.

Birinci sac ayağı, ülkelerin vergi otoritelerine, söz konusu küresel şirketlerin kuruluş merkezi olan ülke dışında yürüttüğü ticari faaliyetleri için de vergilendirilme imkânını tanınması. Bu durum, Google, Facebook ve Apple gibi dijital hizmetler sunan şirketler ile, küresel e-ticaret platformları ve teknoloji odaklı küresel tröstlerin artık daha geniş kapsamlı vergilendirilmesi anlamına gelmekte. Birinci sac ayağı kapsamına giren küresel, diğer bir deyişle dünyanın çok sayıda ülkesinde ticari faaliyet yürüten çok uluslu şirketler, şirket merkezinin bulunduğu ülke haricindeki diğer ülkelerde, yüzde 10 ve üzerinde kar marjıyla çalışmaları halinde, bu kar marjının yüzde 20’si üzerinden vergi ödeyecekler. Uluslararası kurumlar, bu noktada 50 ile 80 milyar dolar arasında ek vergi geliri bekliyorlar. ABD’nin destek vermesi halinde ise, 100 milyar dolar ek vergi geliri bekleniyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!