Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (14.03.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Haftaya yükselişle başlayan BİST100 Endeksi, daha sonra bankalar öncülüğünde başlayarak genele yayılan satışlarla günü %1,14 düşüşle 5.323,19’dan tamamladı. Dün Sınai Endeks yatay seyrederken Bankacılık Endeksi ise yeni düzenlemeler ve yurt dışı bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntılar sonrasında yaşanan kar realizasyonlarının etkisiyle %4,36 düşüşle negatif ayrıştı. Kısa vadede kar realizasyonunun sürebileceğini düşünmekle beraber seçime kadar olan pozitif beklentimizi koruyoruz. 14 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan seçim öncesi siyasi gelişmeler ve beklentiler dalgalanmayı artırabilir.

Yurtdışında ise ABD’li banka SVB öncülüğünde bankacılık sektörüne ilişkin artan riskler takip edilirken risk iştahı üzerindeki baskı devam ediyor. ABD’de dün Nasdaq hariç endeksler satıcılı bir seyir izlendi. Avrupa Endekslerinde satışlar %3’e varırken Asya borsalarında ise pozitif eğilim korundu.

Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi hafif pozitif, Asya endekslerinde ise satıcılı bir seyir hakim. VIX ise 26 üzerine yükselerek kısa vadede ABD endekslerinde satış baskısının sürebileceğine işaret ediyor. ABD’deki tahvil faizi krizi sonrası Fed’den sert faiz artırım beklentileri azalırken bugün piyasalar ABD TÜFE verilerini takip edecek. Yurtiçinde VİOP-30 Endeksi akşam seansını %0,09 sınırlı düşüşle tamamladı. Endeksin güne hafif negatif eğilimle başlamasını ve gün içerisinde dalgalı seyrin devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!