Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (27.09.2023)

Piyasalara Bakış

Güne hafif alıcılı bir başlangıç yapan BIST 100 endeksi, kapanışa doğru gelen satışların ardından günü %0,8 düşüşle 8.242 seviyesinden tamamladı. Toplam işlem hacmi ise 177 mlr TL olarak gerçekleşti. Endekse puan bazlı en yüksek katkıyı veren hisseler SASA,TUPRS ve HEKTS olurken, en fazla negatif etki THYAO, EREGL ve SISE’den geldi. Avrupa piyasaları İngiltere hariç satıcılı günü tamamlarken, ABD’de endeksler %1,5 seviyelerinde satıcılı kapandı.

ABD’de dün açıklanan yeni konut satışları ve tüketici güveni verisi beklentileri karşılamadı. ABD tahvil faizleri yukarı yönlü seyrini sürdürdü, dolar endeksi ise 106 seviyeleri üzerinde güçlendi. Bugün veri tarafında ABD’den gelecek dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek, yurt içinde açıklanması beklenen herhangi bir veri bulunmuyor.

Avrupa piyasalarının bugüne satış ağırlıklı başlaması beklenirken, dünkü satıcılı kapanışlar sonrasında ABD endekslerinin güne pozitif başlaması öngörülüyor. İçerde ise Borsa İstanbul’un güne yatay başlaması beklenebilir. Teknik tarafta, 8.150 seviyeleri gerilemelerde önemli destek konumunda, bu seviye üzerinde kapanışlar olduğu sürece de endeksin 8.400-8.500 aralığını aşarak TL bazlı kapanış rekorlarını yenilemesini bekliyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni