Aradaki 20 hisse ve sıcak para

XELOT: BIST30 – BIST50 arası geçiş hisseleri nereye?

Bu bölgede kalan 20 hisse senedi, toplam piyasanın %7 – %8 oranında işlem hacmine sahipken, BIST100’e oranla %10 kadar işlem hacmi gelişimi göstermektedir. Büyük para akımlarında geçişleri yakalamak adına takip edilebilir hale gelmiştir: BIST30 işlem hacmine oranı %13 civarıdır, BIST50 hacmine oranı ise %12 civarıdır. Bir tür, piyasada dolaşan sıcak paranın doğrultusunu anlamak için izlenebilir.

Sebep-sonuç matematiği

Nisan ayı getirilerini göreceli performans açısından değerlendirirsek gelinen noktayı görebilmek, farklı bulguları yakalamayı sağlayacaktır. Dalgalı bir seyir sonucu, mart son haftasından nisana geçerken önemli kırılım gösteren endeks 2 günlük kayıpla 3 puana yakın düşüş göstermişti. Bu haliyle XU100, BIST100 endeksine göre de ciddi gerileme göstermişti. Bu durumun getireceği panik ne kadar değerlidir veya değersizdir?

Nisan ayına girerken yaşanan kırılım ve sonucu: göreceli daha iyi performans

Bu değerlendirmeyi yapabilmek için gerçekleşen kırılımın ortamına bakmak gereklidir: bir ölçü olarak ortalamaları alacak olursak, göreceli fiyat seviyesi sonucun ne olacağı konusunda fikir vermektedir. Ortalamaların oluşturduğu alanın kümülatif gelişimi (integrasyon), yığılmanın devamı veya yıkılma halinin oluşumu için net sinyal verebilmektedir. Bu kırılım endeksi (BIST100) altı getiri sonrası, yükselişin başlamasıyla birlikte BIST100 üstü getiri sağlamıştır.

İki günlük göreceli negatif kırılım dahi, sonrası göreceli 2 günlük pozitif gelişme sağlamıştır. Algoritmik açıdan bakarsak durumu kural tabanlı oluşmuş hareket olarak görebiliriz. Vadenin kısa veya uzun olması da bir sonuç hali olarak görülebilir.

Beklentileri belirlemek için farklı metot arayışları

Bakışın tutarlılığı gelecekte dayanak noktası oluşturması açısından değerlidir. Haber ve/veya olay etkinliğini de bu sürecin parçası olarak görmek istiyorsak modellemeye ihtiyaç vardır. Sözlü ifadelerin ve gelişmelerin sayısal modellemesi yeni bir alan değildir. Yeni olan ise, modelleme ihtiyacıdır. Birikimli haber gelişimi nicelik ve nitelik açısından değer taşımaktadır. Bir başka deyişle ticari değer taşımaktadır. Sayısal model kurma ve derinleştirme aktivitesi arttıkça gelişmelerin alacağı yön tespitinde de düşünce tutarlılığı artıyor olacaktır. Analiz dünyasını zenginleştirmek için buradan bakınca medya değerli veri madeni olmaktadır. Bu tavsiye bakış açısı geçmişin doğruları ve yanlışları ve gerçekleri gelecek kararlarına rehber özelliği taşıyacaktır.

Değişimlerin kıyaslanması sonucu

– yukarıda belirttiğimiz alan hesabı, temel matematik araçlarıyla görselleştirilebilir

– hesaplamalar da bu yönde ilerletilebilir

– buna göre: alan büyüdükçe baskının artacağını belirtebiliriz

– satış yönlü hareketlerin kesilmesi için alan büyüklüğü birikimsel olarak düşmelidir

– sıcak para takibi açısından bu durumu endeks göreceli de hesaplayabiliriz

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!