Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (24.10.2022)

Piyasalara Bakış

Cuma gününe yatay seyirle başlayan BIST100 endeksi gün içinde güç kazandı ve haftanın son işlem gününü %0.87 artışla 3,935 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 71 milyar TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 66 hisse değer kazandı, 33 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.59 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel hisse endeksleri de yükselen tahvil faizlerine rağmen geçtiğimiz haftayı pozitif tarafta kapattı. ABD 10 yıllık tahvil faizi, hafta içinde FED üyelerinin şahin açıklamalarda bulunmasıyla, son 14 yılın en yüksek seviyesine yükselirken, ABD hisse endeksleri son 4 ayın en güçlü haftalık yükselişini kaydetti. S&P500 endeksi haftalık bazda %4.7 değer kazanırken, Dow Jones %4.9, Nasdaq ise %5.2 yükseldi. Bir süredir bahsettiğimiz gibi bilanço dönemi fiyatlamalar üzerinde daha etkili olmaya başladı, beklentilerin üzerinde gerçekleşen finansallar, şirketlerin geleceğe yönelik beklentileri ve hisse geri alımları iyimserliği destekledi. Öte yandan geçtiğimiz haftaya yine yoğun haber akışıyla başlayan İngiltere ve Avrupa piyasalarında da pozitif seyir izlendi, endeksler haftalık bazda %1 değer kazandı. İngiltere’de Başbakan Truss görevi bırakırken, yerine gelecek isim 28 Ekim’e kadar seçilecek. İçeride ise BDDK kredilerle ilgili uygulamaları güncelledi. Buna göre; kredi kullanabilecek şirketler için daha önce 15 milyon TL olan yabancı para pozisyonu sınırı 10 milyon TL’ye indirilirken, daha önce nakit pozisyonu aktif toplamı ya da 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı %10’unu geçen şirketlere uygulanan kredi sınırlaması ise %5 olarak güncellendi. Daha önceki kararda hisse fiyatları baskılanmıştı ancak bu kez piyasa etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Bu hafta veri akışı yoğun, bugün küresel çapta PMI verileri ile başlayan veri takviminde, ABD büyüme, kişisel harcamalar, tüketici güven endeksi gibi verileri takip edeceğiz. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararı yakından izlenecek. İçeride ise enflasyon raporu ve yoğunlaşan şirket finansalları takip edilecek.

BIST100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Endekste genel görünüm hala güçlü, bu aşamada 3,900-3,850 ve 3,700 destek seviyeleri iken 4,000-4,200 bandı hedef direnç bölgesi olarak korunuyor. Sektörel bazda, holding, havacılık, elektrik, gıda ve perakende sektörlerini tercih etmeye devam ediyoruz. Bu bilanço dönemiyle beraber GYO ve sigorta sektörlerini de oluşabilecek fırsatlar için yakından izliyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni