Model Portföy / Yatırım Finansman – (24.10.2022)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe yataya açılışla başlayan endeks, önceki günün kayıplarını geri aldı. Tarihin en yüksek kapanışı gerçekleştiren BIST100, günü %0,87 değer kazancıyla 3934,6 puanla tamamladı. Pozitif görünüm devamını beklediğimiz endekste 4000,0 direnç olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 4080,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 3870,0 ilk destek olmak üzere 3845,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL, mayıs ayı sonlarından itibaren oluşan yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 18,67-18,73 bandı üzerinde kalınması halinde trend kanalı üst bandı 19,08 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 18,50 ilk destek olmak üzere 18,30’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in politika faizini gelecek yılın başlarında yüzde 4,5’in üzerine çıkarması ve sonrasında büyümeyi güçlendirmek ve enflasyonu düşürmek için faizi bu seviyelerde tutulması gerektiği görüşünü yineledi. Dolardaki güçlü duruş yüksek petrol kullanıcı ülkeleri derinden sarsıyor. Brent petrol bu yılın en yüksek seviyesinden yüzde 30’a yakın düşüş kaydetti. Ancak Paris, Mumbai gibi şehirlerde bu değişikliği hissedememiş gibi görünüyor. Petrol tüketiminde ithalata fazlasıyla bağımlı olan Euro Bölgesi ekonomilerinin en büyük beş ekonomisi olan Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda’nın rafinerilerini işletmek için en az yüzde 90 oranında dış tedarike bağımlı durumda. Dolar kaynaklı baskı küresel olsa da, en şiddetli acıyı gelişmekte olan ekonomiler hissediyor.

 Yurtdışı veri gündeminde Ekim ayı imalat, hizmet ve bileşik PMI verileri öne çıkıyor. Almanya’da 10:30’da, Euro Bölgesi’nde 11:00’de, ABD’de ise 16:45’te PMI verileri takip edilecek. PMI’lar, dördüncü çeyreğin ilk ayına dair ilk okuma olduklarından son çeyreğe dair büyüme adına önemli öncü göstergeler olarak takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed yöneticilerinden gelen son mesajlar, faiz artırımlarında hız kesilebileceği sinyalleri içerirken Cuma günü ve bu sabah ABD endekslerine destek veriyor. Asya’da, Çin ve Hong Kong’da satış, geri kalan bölge borsalarında alımlar görüyoruz. Hong Kong’da %5’lere yaklaşan satışların nedeni ise, Çin’de “sıfır covid” politikasına destek veren şirketlerin destekleneceği açıklamaları oldu. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor.

 EURUSD, şubat ayından itibaren oluşan düşüş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. Trend direnci 0,9940 altında kalındığı taktirde zayıf görünüm devam edeceği paritede 0,9775 destek olarak izlenebilir. 0,9940 üzeri kapanışlarda ise 1,0120 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten