Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (24.03.2023)

Piyasalara Bakış

Güne düşüşle başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlese de, gün sonuna doğru güçlenerek %1,22 artışla 5.061 seviyesinden kapanışını gerçekleştirdi. Bankacılık endeksi %2,29, Sanayi endeksi %0,98 ve BIST100 dışı hisseler endeksi ise %1,11 artış gösterdi. Endekse en fazla pozitif katkı sağlayan hisseler ISCTR, AKBNK ve THYAO olurken, en fazla negatif etki eden ise SASA oldu. Işlem hacmi zayıf seyrini sürdürerek 57,3 mlr TL ile son bir aylık ortalamanın yaklaşık %30 altında gerçekleşti. ABD piyasaları günü alıcılı bir seyirle tamamlarken, Avrupa piyasalarında da genel eğilim yükseliş yönündeydi.

Yurt dışında Fed ve İsviçre Merkez Bankası’nın ardından İngiltere Merkez Bankası da faizi piyasa beklentilerine paralel, 25 baz puan artırarak %4,25’e çıkardı. ABD’de işsizlik maaşı başvurularında gerileme görülürken, Avro Bölgesi’nde tüketici güveni verisi beklentilerin altında kaldı. Yurt içinde ise TCMB, faiz indirimine gideceği beklentilerinin aksine, politika faizini %8,5 seviyesinde sabit bıraktı. Tüketici güven endeksi ise mart ayında %2,9 azalarak 80,1 seviyesinde gerçekleşti. Bugün veri akışı tarafında küresel piyasalarda PMI verileri takip edilecek.

Bu sabah Asya piyasaları satıcılı seyrediyor. ABD’de alıcılı, Avrupa’da ise satış baskılı açılışlar bekleniyor. 5.062 seviyesinden kapanışını gerçekleştiren endeksin bugüne alımlarla başlamasını, açılış sonrasında da 5.100-5.150 bandına doğru yukarı denemelerini sürdüreceğini düşünüyoruz. Zayıf hacme rağmen yukarı denemelerin sürmesi olumlu olsa da bu yükselişin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Dolayısıyla da yukarı hareketler 5.300 seviyeleri aşılana kadar satış fırsatı olarak kullanılabilir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni