Halkbank Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (20.01.2014)

Halkbank Hisse Yorumu

2014’de bir çok konuda farklılık yaratacaktır…

• Sektörün en iyi özsermaye verimliliğine sahip banka ve tarihsel düşük

• Son zamanlardaki sert satış sonrası hisse senedi çok cazip seviyerlerde işlem görmekte

• Kredi pörtföyünün yapısı nedeni ile en az regülasyon riskine sahip bankalardan biri

• 2014 maliyet büyümesinin daha makul olacağı bir sene olacak

Yüksek sermaye verimliliği ve tarihi PD/DD çarpanları bankayı cazip kılıyor…

2014 tahminlerimizle 0.94x PD/DD ile 5 yılın en düşük seviyesinin altında işlem gören ve %18.2 özsermaye verimliliğine sahip olan Halkbank’ın, sektörün en cazip bankası olduğunu düşünüyoruz. Bankanın 2013’te %20 özsermaye verimliliğine ulaşmasını bekliyoruz.

Takipteki kredilerdeki muhtemel artıştan en az etkilenecek bankalardan biri olacaktır…

Her ne kadar sektör için ciddi bir varlık kötüleşmesi beklemesek de takibe düşecek kerdilerin büyük bir kısmının teminatsız kredilerden (Genel tüketici kredisi ve krdikartları gibi) gelmesini beklemekteyiz. Bu kredilerin Halkbank’ın kredi toplamı içinde diğer bankalara kıyasla %10 ve %3 oranında küçük bir payı vardır. Kur riski açısından ise, KOBİ’ler içinde ise sadece %1 kısım YP olup ticari kredilerde toplamda %7 orana sahiptir.

Büyük kurumsal kredi tarafında ise kur riskine dayanıklı şirketler %75 oranındadır. 2014’de Halkbank’ın takibe düşen kredi rasyosunun %2.7 ile yatay kalmasını beklemekteyiz.

Artan faiz ortamında, daha kısa vade farkı ve daha düşük mevduat/kredi oranı bankanın lehine çalışmakta.

Halkbank 7 ay ile sektörde en kısa varlık/yükümlülük uyumsuzluğuna sahip bankalardan biri ve %90 ile en düşük mevduat/kredi oranına (benzer bankaların ortalaması: %110) sahip bankadır. Bu sebeple bankanın artan faiz ortamından en çok yararlanan oyuncu olacağını ve sektörün üstündeki marjlarını koruyacağını düşünüyoruz.

Operasyonel Giderlerin yarattığı baskının azaldığı bir sene…

2013 için %28 operasyonel gider büyümesi ön görüyoruz. 2014 ve 2015 yıllarında maliyet büyümesinin %15’e gerileyeceğini düşünüyoruz. Bu seneki maliyet büyümesi beklentimiz banka beklentisi olan %10’un üstünde kalmaktadır ve biz burada bir olumlu rsik görüyoruz.

Kredi pörtföyünün yapısı nedeni ile en az regülasyon riskine sahip bankalardan biri…

Halkbank kredi poörtföyünün yapısı dolayısı ile (%38 tüketici ve %72 kurumsal & KOBİ) 2013’de tüketici kredilerine getirilen ek yükten ve regualsyon riskinden en az etkilenen bankalardan biri olmuştur. Banka uygulanması beklenen tüketici koruma yasasından da en az etkilenecek banka olacaktır

Ata Yatırım Hisse Senedi Stratejisi – 2014 Raporu

Raporun tamamı için tıklayın.

Tüm Halk Bankası hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir