Halkbank 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (22.08.2019)

Halkbank’tan 2Ç19’da beklenti dahilinde karlılık performansı…

Banka 2Ç19 finansallarında takipteki büyük ölçekli krediler nedeniyle %30 artan karşılık gideri etkisiyle, ve buna ek olarak da swap maliyetlerindeki ve tutarındaki artıştan dolayı yaklaşık 1 milyar TL artırdığı ticari zararın etkisiyle karlılığını geçen seneye göre yüksek oranda düşürmüştür. Bankanın net faiz geliri; kredi faiz oranlarında artış, mevduat faiz giderinde kısmi bir düşüş ve menkul kıymetlerden gelirlerde olan artışla desteklendi ve çeyrekten çeyreğe %31,2 artarak 2 milyar 268 milyon TL oldu.

Banka, ilgili dönemde dönemsel 310 milyon TL net kar açıkladı ve piyasa beklentisi olan 318 milyon TL ve bizim beklentimiz olan 320 milyon TL’nin çok az altında kaldı. 2Ç19’da net kar, geçen yılın aynı dönemine göre ise %72 oranında gerilemiştir. Banka’nın kredileri %1,7 oranında artarken mevduatlardaki %2,3’lük düşüşle kredi mevduat oranı artış göstermiştir. Takipteki krediler önceki döneme göre artış gösterdi ve %3,9 oldu, bu rasyonun artış göstermesinde büyük montanlı bir kredinin takibe düşmesinin etkisi görülüyor. Sermaye yeterlilik rasyosu ise %14,6 olarak gerçekleşmiştir.

TCMB’nin munzam uygulamasında kamu bankaları ve özel bankalar arasında ayrışma olması beklenebilir. Kamu bankaları, kredi faizleri yüksekken bile kredi verir durumdaydı ve TCMB’nin munzam düzenlemesinde getirilen %10-20 kredi büyümesi şartını da hali hazırda kamu bankaları sağlamaktadır. Bu durumda da mevcut şartlar aynı olmayı sürdürürse, zorunlu karşılık avantajı kamu bankalarımın lehine işleyebilir ve karlılık tarafına olumlu katkıda bulunabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN