Halkbank 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (09.11.2018)

Halkbank 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

“Halkbank’ın 3Ç2018’deki Net Dönem Karı 303mn TL ile Beklentilerin Altında Gerçekleşti…”

Öneri “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 11,90

Halkbank’ın net dönem karı 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 302,5mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 415mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 453mn TL’nin altında gerçekleşmiştir. Banka bir önceki çeyrekte 1.113mn TL kar elde etmişti. Beklentimizdeki sapmada serbest karşılık giderinin (60mn TL) etkisiyle karşılık giderlerinin beklentimizden yüksek, diğer faaliyet gelirlerinin de beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Halkbank’ın Ocak – Eylül net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,7 oranında gerileyerek 2.205mn TL olmuştur.

TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen gelir bir önceki çeyreğe göre 248mn TL ek katkı yapsa da mevduat maliyetlerindeki yüksek artış net faiz gelirlerinin bir önceki çeyreğe göre %7,1 oranında azalarak 2.002mn TL’ye gerilemesinde önemli bir etken olmuştur. Net ücret ve komisyon, temettü ve diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlerde de düşüş karı baskılarken, bir önceki çeyrekteki 30mn TL’lik ticari kar bu çeyrekte 99mn TL zarara dönüşmüştür. Ayrıca, karşılık giderleri de kurlardaki yükseliş, makro parametrelerdeki bozulma ve takipteki kredilerdeki artışın etkisiyle %71,1 oranında artarak 944mn TL’ye ulaşmış ve karın bir önceki çeyreğe göre düşük gerçekleşmesinde önemli etken olmuştur. Operasyonel giderlerde ise ufak çaplı bir düşüş gözlenmiştir. Banka, bu çeyrekte 60mn TL serbest karşılık gideri yazmış ve toplam serbest karşılıklar 150mn TL’ye yükselmiştir.

Halkbank’ın sermaye yeterlilik rasyosu 163 baz puan yükselerek %14,86 olmuştur. BDDK, Ağustos ayında döviz kurları ve faizlerdeki yüksek oynaklığa istinaden sermaye yeterlilik rasyosu hesaplamasında menkul kıymet yeniden değerleme kayıplarının dikkate alınmaması ve kullanılacak kur seviyesi ile ilgili düzenleme yapmıştı. Yapılan regülasyonların sermaye yeterlilik rasyosuna katkısı 192 baz puan olumlu katkısı olmuştur. Kurun negatif etkisi ise 142bp olarak gerçekleşmiştir. Banka ayrıca bu çeyrekte 4,93 milyar TL sermaye benzeri kredi ihracı gerçekleştirerek sermaye yeterliliğine 174 puan ek katkı sağlamıştır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin