HALKB: Bir uzlaşma hikayesi

HALKB: 2021 Ocak ayı kırılımı iyi mi?

Ocak ayında endeksi aşma çabasını belirtmiştik ve artık o noktadayız. Son 1 ayda işlem miktarı en çok artan BIST30 hisselerinde HALKB olması tesadüf müdür? Son 1 ayın işlem hacmi 1.5 milyar $ olmuşken bun gelişmeyi nereye bağlayabiliriz? Yabancı yatırımcı HALKB ilgisini sabırlı şekilde sürdürüyor olabilir mi? Bu sabrı “bekle-gör-işlem” üçgeninde algoritmalar çalıştırarak sürdürüyor olabilir mi?

Bunu destekleyecek bir hareket verisi daha: likit bankalar arasında son 3 ayda işlem miktarı en çok artan 5 hisse arasındadır (3.8 milyar $ işlem hacmi). Bir ilgi eğilim varsa bunun karşılığı da vardır mutlaka, sonuçları yaşanacaktır.

Son 1 yıl: geniş tabanlı mutakabat olabilir mi?

HALKB hisse olmaktan öte sembolik anlamıyla Türkiye için değerlidir. Batıyla olan ilişkilerimizde gidilen yol, uzlaşılan çözüm hakkında fikir vermektedir. Son 12 ayın 4 ayı oluşan ” U ” formasyonu ve sonrasında 8 aydır devam eden formasyon fikir verebilir mi? İlk 4 ayda beklentiyle hareket etmiş yabancı yatırımcı, yeni hamleyi bekliyor olabilir mi?

Yıla başlarken önemli kırılama gidiyorduk ve gerçekleşmesiyle hızlı hareket de oluşuverdi: son 1 yılın denge noktası aşağı yönlü hareketini hızlandırınca düzeltme veya algoritmik kurallara göre ortalamaya dönüş gerçekleşti. Ortalamayı yakalama çabası devam edebilir mi?

Denge noktasının kaymaması için gerekli istikrar belirtileri artmış mıdır? Son 1 yılda görülen kayıp/kazanç tablosuna bakarsak, hızlı hareketlerin düzeltmesi hızlıca gelmektedir. Zamana yayılan primli hareketleri görememekteyiz. Henüz oluşmamış olması da olmayacağı anlamına gelmez.

Primli hareketlerin hızlıca değil ama zamana yayılarak ilerlemesini bekleyebilir miyiz? Bu durum yabancı yatırımcı için daha cazip midir?

Haziran – temmuz 2020 günlerinde görülen hızlı hareketin geleceğe yönelik biriktirme hareketi olarak görebilir miyiz? Girişte belirttiğimiz harekat üçgenine uygun mudur? 

Son 3 ay: istikrar artıyor

Hissede hamlelerin giderek periyodik hal almaya başladığını görüyoruz. Periyodları belirleyen model bakışa göre prim dağılımının yumuşaması bunu sağlamaktadır. Bahar dönemine hazırlık olarak düşünebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!