Halk Bankası Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (03.10.2013)

Halk Bankası Hisse Yorumu

Potansiyel: %19 ÖNERİ: AL

•Halkbank 2013 yılı 2. çeyreğinde beklentimizin üzerinde 715 milyon TL net kar açıkladı.

• Halkbank’ın özkaynakları 30.06.2013 itibariyle yılbaşına göre %22 büyüyerek 12.6 milyar TL’y e ulaşmış, kredi büyümesi ise yılbaşına göre % 21 olarak gerçekleşmiştir. Halkbank’ın 30.06.2013 itibariyle sektör ortalamasının oldukça üzerinde (%22.3) olan yıllık özkaynak karlılığı ve önümüzdeki yıllara ilişkin kar büyümesi beklentileri dikkate alındığında Halkbank’ın diğer büyük bankalara göre halen ucuz olduğu görülmektedir.

• Bankanın başarılı risk yönetimini, güçlü mevduat tabanını, dengeli kredi portföyünü beğenmekteyiz. Ağırlıklı TL olan bilançoosunda, fonlama maliyetinin düşüşüyle, marjlar üzerindeki baskının azalmasını beklemekteyiz.

• Banka birçok alanda ücret ve komisyon geliri elde etmiyordu. 2013 2. Çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %15 oranında düşerek 229 mn TL’ye gerilemesine rağmen bir önceki çeyreğe paralel seviyede olan ücret ve komisyon gelirleri, toplam gelirler içinde düşük bir paya sahip olsa da büyüme potansiyelinin yüksek olmasının banka açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

Gedik Yatırım 2013 Ekim Aylık Bülteni

Raporun tamamı için tıklayın.

Gedik Yatırım Araştırma

Tüm Halk Bankası hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir