Haftanın Son Gününde Piyasaların Resmi ve Uzun Vadeli Bakış

Yaşar Erdinç – 02.03.2018

Bir önceki yazımda, ABD’deki son gelişmeleri aktarmış ve borsa ile dolar/TL kuruna ilişkin gelişmeleri vermiştim. Bu yazının temel özeti, ABD’de enflasyona ilişkin endişeler zayıfladığında, büyüme beklentileriyle borsaların yukarı hareket yaptığı, ama enflasyon ve faiz artırımının sayısında olacak artışlar söz konusu olduğunda borsaları negatif etkilediğini belirtmiştim.

Çarşamba günü yeni FED Başkanı Jeremy Powell Temsilciler Meclisinde soruları cevapladı ve oldukça şahin göründü. Önceki yazımda bu konuda Powell’ın dengeli mesajlar vermesini beklediğimi belirtmiştim. Dün de FED üyesi Dudley faiz artışları konusunda şahin mesajlar verdi. Görünen o ki “piyasalarda bir türbülans olur” endişesini taşımıyorlar. Şahin mesajlara rağmen ABD 10 yıllık faizlerinde geri çekilmeler olduğunu da vurgulamak gerekir. Bu durumda akla şu soru geliyor; faizler geri çekiliyorsa, borsa neden düştü? Dow %1.68, S&P500 endeksi %1.33 ve Nasdaq %1.27 düştü. Eminim birçoğunuzun haberi vardır; Başkan Trump alüminyum ve çelik ithalatına vergilerin artırılacağını açıkladı. Bu durum dünya ticareti ve küresel büyüme için bir tehdit oluşturuyor ve doğal olarak borsaları olumsuz etkiledi. Bu sabah itibariyle Asya cephesinde de %1’ler civarında geri çekilmeler var. Trump’ın açıklamalarının fiyatlara girdiğini düşünüyorum. Kısa vadede yeni olumsuz bir gelişme olmadıkça, Trump’ın açıklamalarının daha şiddetli olumsuz etkide bulunmasını beklemem. Fakat, başka bir kanaldan başka olumsuzluklar olursa, o etki ayrıca değerlendirilmeli. AVrupa Birliği dün Trump tarafından açıklanan kararlara çok sert cevap verdi. Dünya ekonomileri için olumsuz bir gelişme olarak not almakta fayda var. Ekonomi tarihine baktığınızda korumacı politikalar küresel olarak hem büyüme hem de istihdam üzerinde çok ciddi olumsuz etkiler oluşturuyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN