Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (15-19 Mayıs 2023)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı’nda seçim sonucunda seçimin ikinci tura kaldığı anlaşılıyor. Bu piyasalar için ekstra 15 gün daha belirsiz demek. Dolayısıyla önümüzdeki 10 iş günü daha açık kalacak piyasalarda dalgalı bir seyir görmemiz mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Sabah açılışta seçimin netlik sağlanamamasının vereceği baskıyı görmemiz mümkün. Dolayısıyla seçimin ilk turda bittiğine ilişkin coşkulu fiyatlamanın gerisinde bir açılış beklentimiz var. Geçen hafta Muharrem İnce’nin seçimden çekildiğini açıklamasının ardından yaşanan %7’nin üzerindeki iyimser havanın %1.3’ü Cuma günü geri alınmıştı. Muhtemelen bir kısmı da bugün geri alınabilir. Piyasaların sevmediği belirsizliği 15 gün daha yaşayacağız gibi görünüyor. Bununla birlikte sürecin sakin ve temiz işlemesi de önemli. 2. Tur olan 28 Mayıs’a kadar yaşanabilecek siyasi gelişmelerden borsa endeksi etkilenebilir. Bir nevi algılamalar nereye kayıyorsa Borsada oraya kayabilir. Kısa vadeli bakan yatırımcı için zor bir 15 gün olabilir. Dolayısıyla kısa vadeli yatırımcılar için kredili, yüksek riskli ve kaldıraçlı işlemlerin zorluğu devam ediyor. Bir miktar nakitte kalmak bu dönemde faydalı olabilir görüşündeyiz.

Fed Başkanları açıklamaları yoğun olacak!

Küresel piyasalarda ekonomik takvim Fed Başkanlarının açıklamalarıyla yoğunluk buluyor. Pazartesi günü Euro Bölgesi sanayi üretimi ve Fed eyalet başkanları açıklamaları, Salı günü Euro Bölgesi büyümesi ve ABD perakende satışlar ve Çarşamba günü ise Euro Bölgesi TÜFE verileri piyasalar tarafından takip edilecek. Perşembe günü önem derecesi yüksek bir veri bulunmuyor. Bu hafta FOMC Fed eyalet başkanlarından yoğunlukla açıklamalar gelecek. Dolayısıyla açıklamaların bıraktığı etkiyi küresel piyasalardan okuyabiliriz. Dolar endeksi yükseldiği 102 seviyesinde hareket etmeye devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %3,46 seviyesinde işlem görüyor. %4 seviyesinde bulunana 2 yıllık ABD tahvillerinde verim eğrisindeki bozulma sürüyor. Fed Başkanı Powell, Thomas Laubach  Araştırma Konferansında 19 Mayıs günü konuşma yapacak. Konuşmasında para politikasına ilişkin açıklamalara yer vermesi halinde önemli olabilir. Takip edilmesinde fayda var. Buna karşın Powell’ın açıklamalarının piyasanın hiç bilmediği yeni bir ton içermesini beklemiyoruz.

5000 üzeri olmadıkça endeks zayıf!

Borsa endeksinin geçen hafta yükseldiği 50 günlük ortalama seviyesi teknik anlamda oldukça anlamlıydı. Buna karşın 50 günlük ortalama olan 4970 seviyesinin üzerine yerleşilememesi teknik olarak düzeltmeye zemin hazırladı. Teknik göstergeler henüz 4970 seviyesinin üzerindeki yerleşik seyirleri teyit etmiyor. Endeks kabaca 5000 seviyesi üzerinde güç bulmakta zorlandıı sürece yükselişler satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edecek. Henüz bir momnetum kazanılması için erken gördüğümüz endekste 4500 – 5000 arası zayıf ancak yatay bir eğilim oluşabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni