Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (15.05.2023)

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününde seçim öncesinde genel olarak bankacılık endeksinde pozitif seyir devam ederken, bankacılık dışı hisselerde görülen kar realizasyonu neticesinde BIST 100 endeksi günü %1,08 düşüşle 4.796 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 77,4 mlr TL ile güçlü seyrini sürdürdü. En fazla değer kaybeden sektör endeksi %4,05 ile inşaat olurken, bankacılık ise %1,9 değer kazandı.

Hafta sonu yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem milletvekili seçimlerinde oy sayımı devam ederken, son yapılan açıklamalara göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda hiçbir adayın %50 barajını aşamadığı görülse de, seçimin ikinci tura kalıp kalmadığı YSK’nın açıklamaları sonucu belirlenecek. Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılacak ikinci tur oylamanın 28 Mayıs tarihinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Yurt dışında ise cuma günü ABD’de endeksler hafif satıcılı, Avrupa’da gösterge endeks %0,4 artışla kapandı. Bugün veri gündeminde Avro Bölgesi için sanayi üretimi, içeride ise bütçe dengesi izlenecek. Bu hafta ayrıca yurt dışında Avro Bölgesi, Japonya için 1Ç23 büyüme ve TÜFE verileri, ABD’de sanayi üretimi, inşaat izinleri ve 2.el konut satış istatistikleri ön plana çıkacak. Ayrıca yarın AMB Başkanı Lagarde, Cuma günü ise Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları yakından takip edilecek. Yurt içinde ise bu hafta Perşembe günü TCMB piyasa katılımcıları anketi sonuçları ve TCMB Finansal İstikrar Raporu açıklanacak.

Bugüne yurt dışı piyasaların yatay başlaması bekleniyor. BIST100 endeksinin güne satıcılı başlamasını bekliyoruz. Seçim öncesinde 5.000 seviyelerini aşamayan endekste, bankacılık ve ana hisselerdeki hareketin yönü ile işlem hacminin seviyeleri yakından izlenecek. 5.000 üzerine bir hareket görmediğimiz sürece de endekste 4.750-4.550 bandı en önemli destek bölgemiz olacak.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni