Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (28.07.2021)

TAVHL; Düşük baz ve Almatı’nın katkısıyla operasyonel sonuçlarda güçlü büyüme görüldü / sınırlı olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY22.82
Hedef Fiyat/Hisse TRY33.10
Getiri Potansiyeli 45%

 TAV Havalimanları 2Ç21’de 95,4 milyon EUR gelir (Kons: 107 milyon EUR / Deniz Yatırım: 106 milyon EUR), 27,9 milyon EUR FAVÖK (Kons: 22 milyon EUR / Deniz Yatırım: 21 milyon EUR) ve 38,9 milyon EUR zarar (Kons: -34 milyon EUR / Deniz Yatırım: -32 milyon EUR) kaydetti. Düşük baz, kısıtlamaların kaldırılması ve Almatı Havalimanı’nın katkısıyla satış gelirlerinde yıllık bazda belirgin yükseliş görülürken, FAVÖK ortalama beklentinin %29 üzerinde gerçekleşti. Aşılama hızı ve uçuş sınırlamalarının hafifletilmesine bağlı olarak Haziran ayında görülen güçlü iyileşme ve öncü Temmuz verileri dikkate alındığında 3. çeyreğe dair olumlu beklentilerin artabileceğini düşünüyoruz.

 Pandemi dönemi havalimanlarındaki faaliyet durumu: Türkiye’den Almanya’ya uçuşlar Haziran’ın ilk haftasında, Rusya’ya uçuşlar ise son haftasında serbest bırakıldı. 11 Temmuz’da Polonya karantina şartını kaldırdı. Mevcut durumda TAV’ın Türkiye’deki limanları Rusya, Almanya, Ukrayna ve Polonya yolcularına hizmet veriyor. Bu ülkeler TAV’ın uluslararası yolcularının yaklaşık %65’ine denk gelmektedir. Eurocontrol verilerine göre, Türkiye tüm Avrupa ülkeleri arasında günlük uçuşlar bazında Temmuz 2019’a kıyasla en hızlı toparlanan ülke konumundadır.

 TAV’ın toplam yolcu sayısı ilk çeyrekte yıllık bazda %59 azalış göstermişti. 2Ç20 pandemindeki uçuş kısıtlamaları düşük baz etkisi yaratırken, ilk 6 aylık dönemde TAV’ın toplam yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %14 artış gösterdi, 2019’un aynı dönemindeki yolcu sayısının %34’ü düzeyinde gerçekleşti.

 Şirket 2Ç21’de Euro bazında pandeminin başından bu yana en yüksek cirosunu kaydetti. Almatı operasyonlarının Mayıs ayında konsolide edilmeye başlanması 19,5 milyon Euro katkı sağladı.

 Almatı Havalimanı’nın iki aylık dönemde FAVÖK’e katkısı 5,5 milyon Euro düzeyinde olurken, ilk yarıda elde edilen FAVÖK’ün %23’ünü sağlamış oldu. İkinci çeyrekte 27,9 milyon Euro ile 2019’dan beri en yüksek FAVÖK elde edildi.

 Şirket ikinci çeyrekte Almatı Havalimanı’nın %85’inin satın alınmasıyla ilgili olarak 281 milyon Euro ödeme gerçekleştirdi. Haziran sonu itibariyle 1,123 milyon Euro tutarında net borç pozisyonu bulunmaktadır (1Ç21 sonu: 811 milyon EUR). Bu rakama 2Ç20’de alınan ve ADP standartlarında nakit benzeri kabul edilmeyen 50 milyon EUR tutarındaki TC Hazine Eurobond’u dahil edilmemiştir.

FONET; 1.364.000 USD tutarındaki ihale sonuçlandı / nötr

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY12.40
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

 Fonet Bilgi, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. tarafından 15.06.2021 tarihinde yapılan “KKTC e-Sigorta Bilgi Sistemi Hizmet Alımı” ihalesine katılmış 1.364.000 USD ile en uygun teklifi vermişti. İhale sonuçlanmış olup ihaleyi Fonet Bilgi kazanmıştır. İdare tarafından Şirket’e “Sözleşmeye Davet” gönderilerek sözleşme imzalama aşamasına geçilmiştir. Haberin bilinirliği sebebiyle hisse performansı üzerinde bir etki yaratacağını düşünmüyoruz.

 2020 yılsonu verilerine göre FONET’in lokomotif ürünü, 200’ün üzerinde hastanede aktif olarak çalışan Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (FONET HBYS) olup Şirket’in bu alandaki kamu pazar payı %20’nin üzerindedir.

Beyaz Eşya Sektörü; Haziran ayı satışları yıllık %5 azalış gösterdi / nötr

 Türkiye Beyaz Eşya Sanayiciler Derneği’nin açıkladığı verilere göre 6 ana ürün grubunda yurt içi satışları Haziran ayında yıllık %5 daraldı. Aynı dönemdeki beyaz eşya ihracatı ise yıllık %29 arttı. 1Y21 yurt içi beyaz eşya satışları yıllık %27 yükselirken ihracat tarafında ise %47’lik artış gözlemlendi. Haberin ARCLK, VESTL ve VESBE hisse performansı üzerinde nötr bir etki yapacağı düşüncesindeyiz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten