Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (14.09.2021)

KOZAL; Koza Ltd ile ilgili dava kararı / sınırlı olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY101.70
Hedef Fiyat/Hisse TRY138.70
Getiri Potansiyeli 36%

 Koza Altın tarafından 5 Ağustos 2021 tarihinde yapılan KAP açıklamasında, Şirket’in %100 oranında iştiraki olan Londra merkezli Koza Ltd’nin İngiltere mahkemelerinde devam eden hukuki sürecine ilişkin olarak kayyumların ve yönetim kurulu üyelerinin atamalarının Türk iç hukuk düzenini ilgilendirdiği, ilgili atamaların Türk hukuku uyarınca geçerli atamalar olduğu ve bunun hiçbir şekilde İngiliz kanunları uyarınca İngiliz mahkemeleri tarafından değerlendirilmesi gereken bir konu olmadığı belirtilmişti. Ek olarak, Koza Altın’ı temsil eden kayyumların veya yönetim kurulu üyelerinin bu yetkilerinin Türk hukuku uyarınca belirleneceği ve Türk hukuku uyarınca ilgili kişilerin tartışmasız olarak yetkili olduğu İngiliz mahkemeleri tarafından kabul edilmişti.

 Bugün yapılan açıklamada davacıların temyiz başvurusunun İngiltere Yüksek Mahkemesince reddedildiği duyuruldu. Şirket’in lehine olan bu kararı yönetimsel konudaki belirsizliğin kısmen ortadan kalkması adına olumlu değerlendiriyoruz. Koza grubu ile ilgili yurtiçinde devam eden davanın 08.06.2022 tarihine ertelendiğini hatırlatalım. Yönetim konusundaki belirsizliğin tamamen ortadan kalkması için söz konusu dava ile ilgili gelişmeler takip edilecektir.

ASELS; Aselsan 379 milyon TL tutarında sözleşme imzaladı / sınırlı olumlu

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY15.11
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

 Aselsan ile yurt içi bir müşteri arasında Akıllı Şehir Projeleri kapsamında, toplam bedeli 379.074.326 TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2022 yılında gerçekleştirilecek. Yeni iş alımlarının hisse performansı üzerinde sınırlı olumlu bir etkiye neden olabileceğini düşünüyoruz.

 Sözleşme tutarı (45 milyon USD), Şirket’in Haziran sonu itibari ile 9,2 milyar USD olan iş büyüklüğünün yaklaşık %0,5’ine denk gelmektedir.

 Şirket bu yılın ilk yarısında 711 milyon USD yeni iş alımı gerçekleştirmiştir (2020 toplam: 1,28 milyar USD, 6A20: 511 milyon USD)

PETKM; Etilen-nafta spread’i haftalık bazda hafif artış gösterdi / nötr

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY6.15
Hedef Fiyat/Hisse TRY7.30
Getiri Potansiyeli 19%

 Petkim tarafından paylaşılan verilere göre, etilen-nafta spread’i Eylül ayının 2. haftasında haftalık bazda 9,8 USD (+%1,6) artışla 605 USD seviyesine yükseldi. Etilen fiyatlarında sınırlı bir azalışa (-%0,4) karşılık, nafta fiyatının %2,2 azalması spread’in haftalık bazda artmasında etkili oldu. Hatırlanacağı üzere spread önceki hafta sadece 4,5 USD azalış göstermişti.

 Petrokimya endüstrisi için genel bir karlılık metriği olan nafta-etilen spread’inin Haziran ayında görülen düşüşün ardından toparlanmasını, 2. yarıya dair beklentiler için olumlu bir sinyal olarak değerlendirmiştik. Son iki haftada görülen değişimlerin sınırlı olması dolayısıyla kısa vadede hisse üzerinde önemli bir etkiye neden olmayacağını tahmin ediyoruz.

AKSEN; Gürcistan’dan 230 MW’ye kadar enerji ithalatı başvurusu onaylanmıştır / nötr

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY14.74
Hedef Fiyat/Hisse TRY16.90
Getiri Potansiyeli 15%

 Aksa Enerji Üretim A.Ş’nin %100 oranındaki bağlı ortaklığı Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş.’nin komşu ülkelerle enerji ticareti faaliyetleri kapsamında, Gürcistan’dan 13 Eylül 2021-30 Eylül 2021 tarihleri arasında 230 MW kapasiteye kadar elektrik enerjisi ithalatı yapmak amacıyla TEİAŞ ve EPDK’ya yapılan başvuru onaylanmıştır. Bahsi geçen ithalat faaliyeti 13 Eylül 2021 tarihi itibarıyla başlamıştır. Son 12 ayda relatif hisse getirisi %108, son 1 ay relatif hisse getirisi %14 olarak izlenen hissede bu haberin mevcut durumda hisse üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Ancak bu ithalat faaliyetinin, şirketin gelecekteki operasyonel hacmine katkıda bulunabilecek olması açısından sınırlı olumlu olarak da algılanabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Geriye dönük 12 aylık verilere göre hisse 12,5x F/K ve 6,3x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görmektedir

 Şirket’in satış gelirleri 2Ç21 döneminde yıllık %62 yükselerek 2.620 milyon TL seviyesine yükselmiştir. Şirket, satış gelirlerinin %84’ünü yurt içi operasyonlarından, %16’sını yurt dışı operasyonlarından sağlamıştır. Toplam satış gelirlerine bakıldığında üretimin üzerinde kalan bir satış hacmi görülmüş olup bu hacim, firmanın iştiraki olan ve kendi üretim operasyonu bulunmayan Aksa Aksen firmasının alım-satım yapıyor olmasından kaynaklanmıştır.

 2Ç21’de satış gelirlerinde ve operasyonel kar marjlarında beklentilerin üzerinde güçlü sonuçlar açıklamış olan AKSEN hissesinde AL tavsiyesi ile 16,90 TL (12 ay) hedef fiyatımız bulunuyor. Ancak 3Ç21 sonuçlarının açıklanması ile beraber hedef fiyat ve derecelendirmemizi yeniden gözden geçirmeyi planlamaktayız.

SISE; Yurtiçinde kapasite artırımına yönelik yatırım kararı aldı / olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY8.60
Hedef Fiyat/Hisse TRY10.90
Getiri Potansiyeli 27%

 Şişecam Yönetim Kurulu, mimari camlar ve otomotiv cam ihtiyaçlarına yönelik 4 milyar lirayı aşan iki yeni float hattı yatırımı yapılmasına karar verdi. Bu yatırımlar ile Türkiye’deki mevcut yıllık üretim kapasitesinin %30 oranında artırılarak 2,6 milyon tona yükseltilmesi hedefleniyor. Günlük 1.200 ton kapasiteli mimari cam hattı yatırımının 24 ay içerisinde, günlük 750 ton üretim kapasiteli otomotiv camı hattının ise 18 ay içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

 Ayrıca, otomotiv camına yönelik fırın yatırımının tamamlanmasıyla mevcut durumda otocama yönelik üretim yapan Kırklareli 1 nolu hattının mimari cam faaliyetine kaydırılması ve bu hattın 2024 yılında yapılması planlanan soğuk tamir aşamasında günlük üretim kapasitesinin 1.000 ton seviyesine kadar yükseltilmesi hedefleniyor. Şirket Haziran ayında da Macaristan’a cam ambalaj yatırımı kararı almıştı. Artan talebe yönelik olarak alınan yatırım kararlarının orta vadede Şirket’in büyüme potansiyelini destekleyeceğini düşünüyoruz. Birleşme ile hedeflenen operasyonel verimlilik ve marj iyileşmesi beklentilerini de dikkate alarak temel olarak olumlu hikayenin devam ettiğine inanıyoruz. SISE’yi 10,90 TL hedef fiyat ile Model Portföyümüzde taşımaya devam ediyoruz.

 Şişecam’ın mevcut durumda düz camda (mimari + oto) 3,5 milyon ton, cam ev eşyasında 558bin ton, cam ambalajda 2,7 milyon ton kapasitesi bulunuyor. Düzcam kapasitesinin %57’si (yaklaşık 2 milyon ton) Türkiye’dedir.

 Şirket’in Haziran sonu itibariyle 391 milyon USD net borç pozisyonu olup net borcun FAVÖK’e oranı 0,42x ile düşük bir seviyededir.

CCOLA; Şirket taşınmazı 153.3 milyon TL bedel ile satıldı / sınırlı olumlu

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY87.65
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

 Coca Cola İçecek’e ait, İstanbul ili Bahçelievler İlçesi, Yenibosna’da yer alan taşınmaz, Altur Turizm Servis ve Tic. Ltd. Şti. ve Altur Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.’ye, 153.340.000 TL bedel ile satılmıştır. Yapılan açıklamaya göre söz konusu satış dolayısıyla 130,95 milyon TL satış karı oluşmuştur, bu kar 3Ç21 sonuçlarına yansıyacaktır. Bu satıştan elde edilecek nakdin işletme faaliyetlerinde kullanılmasıyla Şirket operasyonlarına sağlayabileceği kısmi katkı değerlendirildiğinde, haberin hisseleri son 12 ayda %53 relatif getiri sağlamış olan CCOLA üzerinde etkisinin sınırlı olumlu olmasını bekliyoruz. Geriye dönük 12 aylık verilere göre hisse 11,9x F/K ve 6,0x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görmektedir.

 2Ç21 döneminde Şirket’in satış gelirleri ve operasyonel kar marjlarındaki güçlü büyümeler izlenmiş olup 2Ç21 sonuçları piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Makul borçlanma yapısı sürdürülmüştür. Şirket 2Ç21’de, ilk iki çeyreğin sonuçlarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle 2021 yılı hacim büyümesi öngörülerini yukarı yönlü revize etmiştir.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten