Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (12.05.2020)

PGSUS; 1Ç20 Operasyonel Sonuçları Beklentimizin Biraz Altında, Zarar ise Beklentilerin Üzerinde

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY51.00
Hedef Fiyat/Hisse TRY55.34
Getiri Potansiyeli 9%

 Pegasus 1Ç20’de 1.878 milyon TL gelir (Deniz: 1.853 milyon TL, Konsensus: 1.882 milyon TL), 210 milyon TL VAFÖK (Deniz: 238 milyon TL, Konsensus: 228 milyon TL) ve 402 milyon TL zarar (Deniz: 271 milyon TL zarar, Konsensus: 302 milyon TL zarar) elde etti. Operasyonel karlılık bazı gider kalemlerinin daha yüksek gelmesi sebebiyle beklentimizin biraz altında gerçekleşirken, zarar kalemi akaryakıt türev enstrümanları üzerinden petrol fiyatındaki düşüşe bağlı olarak 117 milyon TL zarar kaydetmesi sebebi daha yüksek gerçekleşti. Sonuçlar aynı şekilde operasyonel tarafta piyasa beklentisinin biraz altında kalırken, zarar kalemi beklentilerden daha yüksek gerçekleşti. Şirket yönetimi bugün saat 17:00’de telekonferans ile sorulara cevap verecek. Sonuçların hisse performansı üzerindeki etkisinin hafif olumsuz olmasını bekliyoruz.

ALKIM; 1Ç20’de Güçlü Karlılık Rakamları

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY14.49
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

 Alkim 1Ç20’de 170 milyon TL satış (geçen yıla kıyasla %2 düşüş), 41 milyon TL VAFÖK (geçen yıla kıyasla %9 artış) ve 34 milyon TL net kar (geçen yıla kıyasla %30 artış) kaydetti. Şirketin VAFÖK marjı geçen yıla kıyasla 2,5 puan artış gösterdi. Piyasa beklentisi bulunmamakta.

VAKBN & HALKB; Her iki bankaya da tahsisli sermaye artırımı yolu 7’şer milyar TL’lik sermaye enjeksiyonu

 Türkiye Varlık Fonu tahsisli sermaye artırımı yolu ile kamu bankalarına sermaye koyacak.

 Tahsisli sermaye artırımında regülasyona göre fiyat son 10 günlük ağırlıklı ortalama fiyatın +/- %20 üzerinde olabiliyor.

 Aşağıdaki tabloda bu aralık dahilinde olası senaryoları listeledik. Ancak beklentimiz azınlık hissedarı için kısmi olumlu olabilecek bir fiyat seviyesi belirleneceği yönünde.

 Mevcut özkaynak karlılığı tahminlerimizi 2020’nin kalanına ve 2021 yılına uyguladık.

 Bu durumda sermaye artırımı sonrası oluşabilecek fiyat çarpanları mevcut duruma göre daha yüksek bir noktaya geliyor. Ancak sermaye yeterlilik rasyolarının da her iki banka için de 200 baz puan kadar iyileşiyor (Vakıfbank için 1Ç20, Halkbank için ise 4Ç19 sonuna göre). Bu nedenle daha yüksek sermaye yeterlilik oranlarının daha yüksek bir fiyat çarpanı ile işlem görmesini normal olarak değerlendiriyoruz.

 Haberin her iki banka hissesi için de kısmi pozitif olabileceğini düşünüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN