Gübre Fabrikaları tekrar baskı altında

GUBRF – Gübre Fabrikaları: geçmişte baskı tepki getirmişti

Aralık ayı yazımızda Gübre Fabrikaları için “göreceli ayrışma” yapısına işaret etmiştik: diğer hisselere göre farklı formasyon göstermekte idi. Yazı sonrası en düşük 209 TL, en yüksel 305.2 TL gören hisse son durumda 200 TL civarında işlem görmektedir. Böyle bakınca, oynaklığın oldukça yüksek olduğunu görüyoruz: en düşüğün yaklaşık 1.6 katı en yüksek değer görüldü. Bu durum elbette bir sebep kümesi sonucudur ve artan dalgalanma yeni kırılımların da habercisi olacaktır. Her oluşum, geçmiş ve gelecek arası köprü olduğuna göre, tekrar primli günleri bekleyebiliriz. Bunun için de, geçmiş primlerin sayısal doğasına bakarak benzerlikleri arayabilir olmalıyız.

2021 – 2022 primi: 47 –> 97 hareketinin sayısal gerekçesi ne olabilir?

Birden fazla açıklaması olabilir ama bize göre baskıyla başlayan dönemlerin tepkisi olarak görebiliriz çünkü bu tür gelişmeleri geçmişte de tekrar etmiş durunda idi. İki misli artış sağlamış bu primli dönemi açıklamak için parçaları incelemek sağlam fikir verebilir: 4x haftalık ortalamanın belirgin baskı görmeye başladığı bir dönem yaşadık: yatay hareketi terk edip aşağı yönlü salınımı hızlandırdığı 2018 sonbahar dönemini görüyoruz.

Modelimize göre bu dönemin önü ve arkasındaki piyasa hareketlerini incelersek, sonucu olarak gördüğümüz 2021 sonbahar primini daha iyi anlamış oluruz: bir başka deyişle yıllar öncesinin gelişmeleri yatay piyasadan koparak prim yapmanın zemini hazırlamıştır.

Prime katkı veren 2019

Açıktır ki piyasada süreklilik vardır: 2018de başlayan hareketin açtığı baskı hareketinin 2019 içinde devam etmesi veya bu dönemli dalgalanmaların oldukça düşük kalması da ortalamaların sakin seyrini sağlamıştır. Bu sakin kolayca bozulamayacağını düşünürsek (matematiksel hesap gereği ortalamaya sonradan giren değerlerin bozucu etkisi azalır) primle geçen 2021 daha iyi anlaşılacaktır.

Benzer durum tekrar ediyor olabilir mi?

25x gün/hafta gibi ağır hareket eden ortalamaların değerleri hızlı değişmezken ama,

– bu değerler oluşurken görülen bağımsız hareketler veya dalgalanmalar dikkat çekici olabilir

– öyle ki, geçmişte olduğu düşük boyutlu dalgalanmaların yapıcı/yıkıcı etkisi sonucu belirlemektedir

– buna göre aynı teoriyi devam ettirebiliriz

– 2018 sonbaharında başlayan aşağı yönlü sarkmaların yapıcı etkisi 2023 ve ötesine etki yapacaktır

– haftalık bazda hızlı dipten dönüşler sıklaşabilir

– gün iç hareketlerde dönüşler de takip edilmelidir