GSRAY, BJKAS, TSPOR: BM su konferansı

BM (sözde birleşmiş) su konferansı dünya genelinde milyarlarca insanın güvenilir su hizmetlerine erişememesi ve diğerlerinin ise lüks su tüketebilmesi arasındaki sosyal adaletsizliğe işaret ediyor. Şişelenmiş su, sanayileşmiş ülkelerde daha sağlıklı ve lezzetli olduğu için lüks bir ürün olarak kabul edilirken, daha yoksul ülkelerde ise kamu su kaynaklarının olmaması nedeniyle şişelenmiş içme suyu satışı yaygındır. Bu sorunların genellikle yatırım eksikliği ve yolsuzluklar nedeniyle ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Rapora göre, şişelenmiş su litre başına musluk suyundan 150 ila 1000 kat daha pahalı olabilir. 2021 yılında dünya çapında 350 milyar litre su şişelenerek 270 milyar ABD doları değerinde satıldı. Bu durum aynı zamanda 25 milyon ton plastik atığa yol açtı ki, bu miktar New York’tan Bangkok’a 40 tonluk bir kamyon zincirine eşdeğerdir. Kişi başına şişelenmiş su tüketimi açısından, Almanya yılda 150 litreden fazla tüketimi ile ABD’nin arkasında ve İtalya’nın önünde dünya genelinde onuncu sırada yer almaktadır.

TSLA grafiği, yüzde 3 ile 184 USD fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

GSRAY hisse senedinin son bir aydaki en yüksek değeri 10.55 TL iken en düşük değeri 7.69 TL olarak kaydedilmiştir. Teknik analiz göstergeleri arasında, osilatörler için “Al” önerisi verilirken, hareketli ortalamalar için “Sat” önerisi verilmektedir. Ayrıca, göstergelerden bazıları, hisse senedinin düşüş eğilimi gösterdiğini göstermektedir. Örneğin, hareketli ortalamaların satış yönünde olması ve RSI’nın 50 seviyesinin altında olması, hisse senedinin düşüş eğiliminde olduğuna işaret etmektedir. Ancak, hisse senedinin YTD performansı %13 artış göstermiştir. Sektörü tüketici hizmetleridir.

Grafik TradingView’den

BJKAS Fiyat: Şu anda fiyat 1 ay içindeki en yüksek seviyesine yakın, ancak 1 ay öncesine göre değişiklik göstermemiş. Bu nedenle fiyat değişken bir seyir izliyor.

Hacim: Hacim, son dönemde düşük seviyelerde seyrediyor. Bu, yatırımcıların hisseye ilgisinin azaldığına işaret edebilir.

Osilatörler: Osilatörlerin verdiği sinyal satış yönünde. Bunun yanı sıra RSI göstergesi 50 seviyesinin hemen üstünde ve satın alma veya satışa işaret etmiyor.

Trend çizgisi: 20 günlük üssel hareketli ortalama, 50 günlük üssel hareketli ortalamayı yukarı yönde kesti. Bu, kısa vadeli bir boğa trendi oluştuğuna işaret edebilir.

Destek ve direnç seviyeleri: BJKAS hissesi için destek seviyesi 8.00 TL, direnç seviyesi ise 9.08 TL olarak görünüyor.

Tüm bu verileri değerlendirdiğimizde, BJKAS hissesi için kısa vadeli bir boğa trendi olduğu söylenebilir. Ancak, yatırımcılar hisseye ilginin düşük seviyelerde seyretmesine dikkat etmelidirler.

Grafik TradingView’den

TSPOR, bu hisse senedinin teknik analizine bakıldığında, birçok gösterge satış sinyalleri veriyor. Hem kısa hem de orta vadeli hareketli ortalamaların altında olduğu görülüyor. Aynı zamanda, fiyat, son bir ayın en yüksek seviyesinden düşüş yaşamış. Bununla birlikte, Aroon Up göstergesi zayıfken, Aroon Down göstergesi güçlü bir satış sinyali veriyor.

MACD çizgisi, sinyal çizgisinin altında olması nedeniyle satış sinyali verirken, momentum göstergesi negatif bölgede yer alıyor. Relative Strength Index (RSI) 40’ın altına düşmüş ve stokastik osilatör, aşırı satış bölgesine girdiğini gösteriyor. Bunların hepsi, düşüş eğilimi devam ederken, yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Ancak, hamer paterni oluşmuş, bu, fiyatların düştükten sonra artmasıyla karakterize edilir ve fiyatların yükseliş eğilimine geçeceği bir işaret olabilir.

Sonuç itibarıyle, su kaynaklarına erişim konusu, sadece insanların sağlığı için değil, aynı zamanda yaşam ve ekonomik faaliyetlerinin devamı için de hayati öneme sahiptir. Bu nedenle, su kaynaklarına erişim konusunda insanların temel haklarının korunması ve sürdürülebilir bir yaklaşım benimsenmesi gerekmektedir.

Okan Özdemir