GSRAY, BJKAS, TSPOR: BIST’te Yükseliş?

Seçimler belirlendiğinden ve Borsa belirsizlikleri sevmediğinden ve bu belirsizlik en azından giderildiğinden yükseldi. Bununla birlikte, Avrupa borsaları Perşembe günü bir ayın en kötü seansını düşüşle tamamladı ve Wall Street, ekonomik görünüme ilişkin korkular ve önde gelen merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırmasıyla sabah saatlerinde kırmızıydı.

Paris’te CAC 40 %-1,86 kayıpla 6.951,87 puana ulaştı. İngiliz Footsie %-1,07 ve Alman Dax %-1,72 düştü.

EuroStoxx 50 endeksi kapanışta %-1,92, FTSEurofirst 300 %-1,39 ve Stoxx 600 %-1,55 düşüş bildirdi.

ECB Başkanı da dahil olmak üzere birçok merkez bankacısı, son 24 saat içinde, yine de tekrarlamaktan vazgeçtikleri bir mesajı, yani sürdürülebilir enflasyonu durdurmak için para politikalarını sıkılaştırmaya devam etmenin gerekli olduğu mesajını yeniden teyit etmek için konuştular.

TSLA grafiği, yüzde -0.71 düşerek USD 127 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

GSRAY 8.50 TL seviyesinde yüzde 5.2 yükselerek günü kapattı ancak risk arttı. Çünkü alt çizgilerde uyumsuzluk negatif artarken üst çizgilerde ödül oranı azaldı ve dirençler belirginleşti.

Lucem osilatörü de dikey olarak kırmızı bir bölgede olduğumuzun işaretini vermektedir.

8.86 seviyesi tekrar test edildikten sonra 7 desteğinde tutunamazsa 5’ler gündeme gelebilir.

Grafik TradingView’den

BJKAS 6.30 TL ile 9.95 yüzdelik anlamda yükselerek günü kapattı. Olumlu bir görünüm oluştursa da tavan kapatacağı ertesi günde prim yapacağı anlamına gelmemektedir. Ters psikoloji oluşturulabilir.

5.41 desteği ve 6.80 direnci arasında uzun zamandır durağan hareket eden hisse aşırı sıkıştığından risk iştahı ve doyum oranı önem taşımaktadır. Bu anlamda endüstriyel üretim şirketleri varken çok da getirisi olabileceğine inanılmamaktadır.

Grafik TradingView’den

TSPOR, 4.37 TL fiyatıyla yüzde 6.07 kazançla günü kapattı. 3.78 TL desteği ile kırmızı bölgenin üzerinde MACD ve momentum güçlü kapattığı sürece sorun bulunmayabilir.

Çok fazla dip zirve denediğinden bir çöküş trendi havası oluşturdu. Hissede hacim kırılgan ve getiri diğer büyüme / temettü hisselerine göre somut olarak düşük kaldığından çok tercih edilmemektedir.

Sonuç itibarıyle, AB’den iyi haberler de var. Euro Bölgesi tahvil getirileri, Christine Lagarde ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot’un ECB’nin parasal sıkılaştırmaya devam edeceğine ilişkin açıklamalarının ardından yükseldi: on yıllık Alman tahvilinin faizi beş baz puan aldı %2,053’e yükseldi ve Fransız on yılı %2,48 civarında kapandı. Bunların ardından ABD 10 yıllık endeksi, daha önce ulaştığı dört ayın en düşük seviyesinden uzaklaşarak %3,39’a hafifçe yükseldi. BIST’te yükselme sürdürülebilir mi bunu seçimlerden sonra daha net anlayacağız. Şu anda yerel doğalgazı çıkarıp satarken TL ödemeyi koşul koyarsak TL’nin değerini en iyi şekilde koruyabiliriz.

Okan Özdemir