GSRAY, BJKAS, FENER: Dış Talepte Daralma

Türkiye ihracat iklimi endeksi Haziran’da 51.8’e geriledi, dış talep koşullarındaki iyileşme Şubat 2021’den beri en düşük düzeyde.

TCMB açıkladı: Cari açık Mayıs’ta $6.47 milyar, ilk 5 ayda $28.12 milyar oldu. Yıl sonu TÜFE beklentisi %69.94’e yükseldi- TCMB anketi. Dünya gıda fiyatları endeksi Haziran’da 154.2 seviyesine geriledi -FAO.

TSLA grafiği, yüzde 2 yükselerek USD 754 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

GSRAY bügün için bir kazanım sağlamadan 3.89 TL’den kapanış gösterdi. 3.80 desteği ve 4 direnci arasında oluşan üçgenden çıkan sonuç aşağı olabilir. Süpertrend aşırı sıkıştı ve netlik az. Bu sebeple 3.60 zararı durdur ve 4 TL karı al şeklinde bir strateji geliştirilebilir.

Grafik TradingView’den

BJKAS yüzde 0.89 düşerek 4.29 TL bandında ilerleyen hisse 4.36 ve 4.17 arasında sıkışmış görünüyor. Regresyonun ortalamasının altında hareket ettiğinden sat pozisyonlarına daha yakın denebilir. 200 günlük EMA ve diğer osilatörler ışığında nötr ile sat sinyalleri belirsizliklerini koruyor.

Grafik TradingView’den

FENER, ufak bir yükseliş ile 48.70 TL seviyesinde ilerlemektedir. Son zamanlarda ortalamasını 40 seviyelerine çekmesi ve hacmin bu seviyelerde artarken momentumun yavaşlaması sat sinyallerini gündeme getirmektedir. Süpertrend birkaç gün önce al verdiğinden temkinli olarak 47 seviyesi stoploss olarak korunabilir.

Sonuç itibariyle, dış talep oldukça olumsuz yönde ilerliyor. Bu da ihracatçılarımızın, tam da üretim ekonomi modeline geçtiğimiz şu dönemde özellikle en belirgin ivme kayıplarının gözlendiği Avrupa ve ABD pazarlarında olmak üzere yurt dışına ürün satmakta giderek daha fazla zorlanması demek oluyor. İç talebi karşılayacak üretim bandını ve enerji kazanımı ve tedarik zincirini iyi kurmamız gerekmektedir.

Okan Özdemir