Gram altın nereye gidiyor?

Gram altın, çeyrek altın, cumhuriyet altın ve diğerleri ana yatırım aracı olarak daha belirgin görünüyor.  Belirsizliği kullanan piyasa haberleri olsa da sonuçların geçmiş etkenleri vardır. Yani sebepsiz sonuç yoktur. Sebepleri besleyense piyasa hareketleridir. Yani yıllar öncesinin gelişmeleri bugünü belirler. Stratejik planlama bu değil midir yoksa?

Belirsizlik hareketi kazandırır

Kazandıran gerçek var: belirsizlik. Her zaman mı kazandırır? Her zaman mı kaybettirir? Yani zamanlaması önemlidir. Zamanın ürettiği geometriye de bakmak gerekir. Hikaye değil gerçek: 2013 – 2014 döneminde gram altın 80 TL civarında hatta altında iken oluşan davranış yapısı 5 yıl sonrasını belirlemiş olabilir mi ? Bizim hesabımıza göre evet, haberlere bakmaksızın geometrik cevap buna işaret etmişti. Kaldı ki henüz ortada haber de yoktu zaten: gelecekten haber verecek haber olabilir miydi?

Her 5 yılda daha güçlenen nadirlerden!

Evet altın bu döneme girmiştir: sonbahar 2019 yazımızda da buna değindik. Parlak günler geliyordu. O tarihten sonra görüşen düşüşler hata mıydı? Son alım fırsatları olarak görülmeli miydi? O dönemin eğitimlerinde bunu cevapladık ve görsellerle destekledik. Geometri belirleyicidir. Bir varlığı harekete geçirecek temel parametreler haberler değil, şablonlardır. Örüntü, patern diyebileceğimiz çeşitli geometrideki şekiller geleceği belirler. Bu şekillerin oluşmasını sağlayansa rakamlardır. Sayısal davranışlardır.  Model, algoritma ve üzerine kurulu eylem planları bunu belirler ve geleceği de ortaya çıkarır.

Yıl 2018 son ayında başlayan yükseliş hareketini belirleyen geçmiş rakamlar sonucu hızlı yükseliş yıllarının ilk adımı atılmış oldu. Yıl 2014den bu yana yükselen geometri değerleri sonucunda eğilim değişmemiştir.

Kısa dönem

Gram altın halen çok ucuzdur. Tüm dünyada merkez bankaları stoklarını güçlendirirken yeni kazanç atlasında yerini almıştır. Alıcıların 290 tl altında tekrar kuvvetlenmesini bekleyebiliriz. Geometri buna izin vermektedir. Buna göre de sonraki davranış daha kuvvetli gelişecektir.

Krize karşı korumalı çözüm kararları için keşfedici yaklaşımla  kullanışlı ve etkin metot eğitimi: https://www.paraborsa.net/iletisim/

Ölçekli kalmayı düşünen firmalar için sürdürülebilir nakitle büyüme odaklı ticari yatırım ve pazar keşfi için vaka çalışması: http://www.ekonomist.com.tr/kapak-konusu/ihracati-artirma-yollari.html

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN