Gram altın beklentisi

Gram altın reel kazançlarını korumaya devam ediyor.

Bir başka deyişle beklenti, algı endekslerinde ilk sıralarda yer alıyor. Aşırı sapmaları yumuşak şekilde karşılayan düzeltmeler devam ediyor ve beklentilere paralel oluşum bozulmuyor. Model gereği bakışımızı korumaktayız. Tek rehber piyasada oluşan sayısal verilerdir.

Uzun dönem düşünenlerin bakışı aylık gelişmeler üzerinden olmaktadır. Türkiye için yeni döneme uyum sürerken, piyasa hareketlerinde sapma ve ortalama hareket arası mücadele sürmektedir.

Mücadele sürüyor

Temel ölçü üzerinden görmek isteyenler için 24 aylık hareketleri inceleyebiliriz. Sadece buradaki hareketler üzerinden basitçe izlemek isteyenler için yeterli olabilir.

Geçmiş yıllara baktığımızda:

24 aylık ortalama ve sapması arası fark açıldıkça düzeltmeler gelmiştir. Farkın şiddetine göre düzeltme de gereken yumuşaklığı (!) göstermiştir. Peki bu yumuşaklığın belirleyicisi nedir? Elbette herkes göre değişen model tabanlı bakıştır. Kimisi haberlerden etkilenerek model kurar, kimisi piyasa verilerini kullanır, davranışlar üzerinden de kurulabilir. Model tercihinde karar kriteri geçmişteki tutarlı tahminleri olmalıdır. Yani sağlıklı yorum yapabilme gücü sağlayıp, sağlayamadığı üzerinden değerlendirme yapmak gerekir.

Tasarladığımız ve takip ettiğimiz modele göre; 2018 içinde görülen aşırı sapmaya düzeltme gelmiştir, ancak bu düzeltme geçmişe göre daha yumuşak geçişle sonlanmıştır. Bu tür hareketler model üzerinden beklentileri güçlendirmektedir, iyileştirmektedir, bir üst kademeye çıkmasını sağlamaktadır.

Bir tür trend takipçisi olarak görebileceğimiz bu modelin belirleyici parametresi aylar veya dönemler arası hareketlerin geometrisi olmaktadır.

Bu geometriye göre 2020ye bakarsak:

uzun vadeli düşünenlerin baktığı 24 aylık ortalamadan aşırı sapma oluşmuştur. Yani gerçektir. Üstelik bu sapma geçmişe göre de “aşırı” seviyelerdedir. Yani daha önce görülmemiştir. Ayların sapması ve ortalaması arası denge de bozulmuş durumdadır. İki ölçü arası fark giderek açılmıştır. Son 3 ay da çok daha belirgindir.

Belirleyici olan modeldir

Tüm bu “yıkıcı” görünen tabloya rağmen modelin işaret ettiği de nettir: geometri bozulmamıştır. Bozulmaya sebep olacak sayısal veri henüz oluşmamıştır. Bunun sonucu olarak da beklentiler korunmaktadır. Yabancı yatırımcının geliş gidişinde ölçü elbette kullandığı algoritmalardır ama varlık sınıflarındaki hareketleri de takip ettiklerini düşünebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN