Gram altın analizi: Karışık bir yatırım eğilimi

Günlük altın grafiğinde tanıdık bir yatay hareket deseni görülüyor, bu da önümüzdeki haftalarda yatırımcılara yatay işlem fırsatı sunabilir. Ancak, bu işlem kurulumu geçerli kalması için destek seviyesinin korunması ve sıkı bir stop-loss kullanılması gereklidir.

Bu yılın Nisan ayından bu yana altın, 2278$/ons ile 2450$/ons arasında sıkışmış durumda. Destek seviyesi Nisan sonu ve Mayıs başında test edildi ama sağlam kaldı. Yakın zamanda yaşanan bir satış dalgası, fiyatı destek seviyesine taşıdı.

20 ve 50 günlük basit hareketli ortalamaların altına düşmesi, grafiğe negatif bir eğilim kattı. Emtia Kanal Endeksi (CCI) ise altının aşırı satım koşullarına yaklaştığını gösteriyor. Bu yatay işlem kurulumu devam etmesi için, altının kısa ve orta vadeli hareketli ortalamaların üzerine çıkması gerekiyor; tıpkı Mayıs başında olduğu gibi direnç seviyesine geri dönmesi için olduğu gibi bir durum oluşabilir.

Döviz endeksinde işlem yapmayı öğrenmek, yatırımcıların doğru kararlar alabilmesi için büyük önem taşır. Doların diğer önemli para birimlerine karşı performansını değerlendirmek için sıkça kullanılır. Ekonomik takvimdeki gelişmeler önemlidir çünkü temel ekonomik olayları ve göstergeleri takip ederek yatırımcılara rehberlik eder ve onlara müthiş bir uzmanlık sağlar.

Grafik TradingView’den

Gram altın 2457 TL seviyesinde 3 güçlü mum ile haftayı tamamlıyor. 2427 TL desteği ve 2477 TL direnci de önem taşımaktadır. 2439 TL ilk desteğini kırmaması için momentum artıda devam ettiğini görmekteyiz.

Smart money concepts indikatörü 22 Mayıs’ta 2500 TL ‘den güçlü bir çöküş yaşamıştı. Benzer durum Mayıs’ta oldu. Piyasanın olumlu tablosundan biraz pozitif etkileyen sarı metal, kanalın üst bandı 2500 TL’yi güçlü bir momentum ile haftaya kadar geçmezse düşüş 2300TL’ye inebilir. Hacim ağırlıklı ortalama 2426 ve Fib’in kesiştiği yer önem taşıyor.

Sonuç itibariyle, net uzun yatırımcı sayısı %8.60 azalmışken, haftalık bazda bu oran %8.67 artmış durumda. Öte yandan, net kısa yatırımcı sayısı bir önceki işlem gününe göre %2.78 artmış ancak geçen haftaya göre %8.25 azalmış. Geçen haftaya göre artışa bakarsak, karışık bir yatırım eğilimi ortaya koyuyor.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!