Gram Altın Analizi

Dün akşam saatlerine doğru ABD başkan yardımcısı, dışişleri bakanı ve Donald Trump’dan papaz Brunson’un derhal serbest bırakılmasına yönelik mesajlarını yaptırım uygulama tehdidiyle birlikte vermelerinin ardından Türk Lirası varlıklarda yine sert satışlar meydana geldi.

Kurda 4.88’e doğru sert bir yükseliş oluşurken kur ile eş yönde hareket eden Gram Altın’da da takibimizde olan 192.50’ye doğru yükselişler meydana geldi. Yurtiçi piyasalar bu gelişmelerle güne başlarken fiyatlamaların nispeten daha sakin bir seyir izlediği gözleniyor. Kurda 4.86 seviyelerinde hareketler gözlenirken Gram Altın’da ise ons Altın’da bugün yine zayıf bir seyrin devam etmesinin etkisiyle 190.00 seviyesi yakınlarında hareketler meydana geliyor.

Bugün ABD’de açıklanacak 2.çeyrek öncü büyüme verisi beklentilerin üzerinde açıklanırsa Dolar’daki güçlenmeye bağlı olarak Gram Altın’da yeni yüksek seviyeleri gündeme getirebilir. Bu noktda 190.00’da destek arayışı olan Gram Altın’da bu seviye üzerinde gelebilecek yükseliş denemelerinde 191.50 ve 192.40 dirençleri hedef olarak seçilebilir.

Olası DolarTL’deki 4.84 ve altına bir geçişte ise Gram Altın’da 190.00 altına geçiş başarılabilirse satış baskısının biraz daha etkili olmasıyla 189.20 ve 188.00 destek seviyeleri test edilmek istenebilir.