Gönül Kulağı İle Dinleyen, Anlatılanı Değil Duymak İstediğini Duyar!

Aydın Eroğlu – 03.08.2012

Tamam Draghi geçen hafta işler tam kötüye giderken, bir anda açıklamaları ile beklenti yarattığı ve bu beklentiyi anlamasına rağmen düzeltmediği bir gerçektir. Ama hemen belirteyim ki, Draghi’nin geçen hafta yaptığı açıklamalar sonrası yazdığım yazıları yeniden okursanız, aslında Draghi’nin söylediklerinin yine temenni olmaktan öteye gidemeyeceğini söylemiştim. Çünkü söylediklerinde hiç bir tarih detayı yoktu. Bu açıklamaların geldiği andaki ortama göre, duymak istediklerini ayıklayanlar nedeniyle piyasalar bir anda yukarı dönmüştü. Aslında yaratılan beklentide kabahat varsa, bu sadece Draghi’de değil. Piyasa oyuncuları da en az Draghi kadar hatalı.

Her iki tarafın da bu beklenti görüntüsünü yaratırken, diğer bir amacı da; Almanya üzerinde piyasa baskısı yaratmaktı. Ancak Almanya bu oyuna gelmedi. Hatta, ilk anda bazı açıklamalar gelecekken farkındaysanız, bir çok Alman yetkili tarafından yorum yok diye geçiştirildi. Muhtemelen kendilerine İtalya ve İspanya borçlanma ihaleleri nedeniyle sessiz kalmaları söylenmiş olabilir. Sonrasında başta Almanya olmak üzere, Hollanda ve Fillandiya’dan karşı sesler gelmeye başladığını gördük.

Ancak dikkat edilirse, Draghi konuştuğu anda Dax 6.324 idi, şuan realize sonrası 6.600. Dow 12.500’leri görmüşken, şuan realize olmuş haliyle 12.878. Bu seviyeleri diğer ülke borsaları ve İmkb için de verebiliriz. İspanya ve İtalya faizlerinde de ulaşılan seviyelerden ciddi rahatlamalar olmuştu. Şuan ise, zirve seviyelerinde olmadığını görüyoruz. Kısacası Draghi, içinde bulunan ortamda zaman kazanmaya oynamıştı ve bunu da gördüğümüz kadarıyla başardı.

Şimdi önemli olan piyasalar, geçen haftaki seviyelerini zorlamasınlar. Eğer yine geçen haftaki düzeylere gelmezsek, olabilecek bir fırtına atlatılmış olacak. Yok ama, faiz ve borsa endekslerinde Draghi’nin açıklama yaptığı seviyelere iner isek ve buralar kırılırsa, işte o zaman sıkıntı daha büyük olacak. Çünkü bu sefer arada yüksek seviyelerden almış olanların panik satışları ile daha sert düşüşler yaşama riski büyük olur.

Şuanda bu durumu fazla yorumlayamıyorum. Bu nedenle gördükçe tekniklerin gereğine göre davranmaya çalışacağım. İlk anda inebileceğimiz desteklere çok yakınız. Yüksek maliyetliler nedeniyle bu seviyelerden destek de bulabiliriz. İlk destek seviyelerini vereyim ki, takibi kolay olsun.

Vob30 ; 77.100,
IMKB ; 62.850,
Dow Future; 12.756 ( dün görüldü),
Dax ; 6.566,
Gold ; 1.592$,

İlk andaki destekler bu seviyeler. Bu seviyelere yaklaşanlar destek bulup yukarı denemeler de yapabilir. Ama desteğini kıran için satışların daha da artması beklenebilir.

Bilanço döneminde olduğumuz için, realize olan ortama rağmen bile iyi gelecek bilançoları nedeniyle hisse bazlı ekstra yükselişler yaşanabilir.

İki Önemli Veri Gelecek

ABD Tarım Dışı İstihdam 15:30

Türkiye Temmuz Enflasyon Rakamları 10:00

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.