Gökten dolar yağarken

Cuma sabahı Kıbrıs İktisat Bankası günlük raporunu okuyorum, Çarşamba itibarıyla TCMB seçimden bu yana FX rezervlerini $47 milyar artırmış durumdaydı. Twitter’de takip ettiğim Uğur Gürses gibi değerli kaynaklar TCMB bu hızla rezerv biriktirirse Haziran sonunda net rezervlerin sıfıra yükseleceğini müjdeliyordu-halen EKSİ $30 milyar civarında. Wow! Dünya ne kadar hızlı değişiyor ya? Mart’ta seçim öncesi devaluasyonun eşiğine geldik, TCMB silah zoruyla 500 baz puan faiz artırmak zorunda kaldı, şimdi Bloomberg’e göre carry traderların sevgilisi oldu bizim köhne TL. Carry trade’in ne olduğunu bilmiyorsanız, yanlış makaledesiniz, swipe, swipe.

Bu para nerden geliyor? Bolluk daha ne kadar sürer? Sıcak para Türkiye’nin hastalıklarına çare olur mu?

Girişlerin 4 kaynağı var. Sıcak para hala mütevazi bir pay tutuyor, ama SWAP kısıtlamaları gevşetilirse, rolü artar. Öncelikle, yine Fed faiz indirecek algısı yükseldi, geçen hafta bitmişti, ondan önceki hafta adeta kesindi, ama neyse. Fonlarda biriken tasarruflar yine Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkelerde (GOÜ, Piyasa = GOP) getiri avına çıktı. Yaz boyunca Ekonomik İstikrar Programı’ndan (EİP) sapma olmaz, TCMB’nin de rezerv birikimi safi mevsimsel nedenlerde dahi olsa hızlanır. TL’nin değer kaybetmesi çok zor. Yani, dolar veya herhangi bir düşük getirili para birimi ile borçlanıp TL cinsinden varlıkları satın almak adeta sokakta para bulmak gibi. “Mehmet Şimşek geldiği gibi gider” düşüncesinde israr eden dev GOP fonlarında Türkiye pozisyonları benim arabanın benzin deposu gibi, elleri mahkum gelip alacaklar. Eylül’e kadar bir $50 milyar? Niye olmasın?

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!