Gelişmekte Olan Ülkelerin Dramı

Çarşamba günü Latin Amerika para birimleri tam anlamıyla göçtü. Perşembe akşamı Şili pezoyu koumak için $10 milyar satmak zorunda kaldı. Brezilya Merkez Bankası da kura müdahale etti. Kolombiya, Venezuela ve Ekvador da değişik sebeplerden dolayı yoğun ekonomik baskı altında olan Latin Amerika ülkeleri.

Hong Kong’da demokrasi cephesinin vilayet meclisi seçimlerinde tulum çıkartması gösterilere geniş halk desteği olduğunu ortaya koyarken, Trump da Kongre’den gelen Hong Kong’da göstericilere manevi destek vadededen yasaları imzaladı. Beijing kafayı yemiş durumda.

Daha yakına gelelim ve mikroskopun ölçeğini büyütelim, çünkü komşuda pişer, bize de düşer. Lübnan artık finansal krizin eşiğinde. Bankalardan döviz çekmek çok zor. Akaryakıt bayileri grevde. Vatandaş sokakta aylak aylak dolaşıp siyasi eliti protesto ediyor. Şii Hizbullah’ın şiddet yoluyla gösterileri dağıtma girişimi akim kaldı.

Dün Irak’ta Şii çoğunluğun yaşadığı 3 kentte- ki biri Bağdat- en az 40 gösterici ve güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. 3 İran konsolosluk binası kundaklandı. Olayları yakından izleyen Amnesty International gözlemcileri “Savaş yeri” diyor.

Tahran ilk kez gösterilerin bitmediğini itiraf ederek, dün 731 banka şubesi ve aralarında 50 polis ya da milis karakolu olmak üzere 140 kamu binasının ateşe verildiğini beyan etti. En az 1 bin kişi göz altında. Amnesty International’a göre sadece dün 140 kişi öldü, toplam gözaltı 4 bin.

Ama Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hisse ve tahvil varlık sınıfı altın çağını yaşıyor. Yatırım bankaları stratejistleri bu ülkelerin demografik potansiyeli ve büyüme kapasitesini öve öve bitiremiyor. Dünyada stoğu $10 trilyon doları aşan negatif getirili tahvilden kaçan, Ticaret Savaşı bitecek diye gün sayan, Fed ve AMB para basacak diye ağzı sulanan ne kadar fon varsa, bastırıyor parayı GOP’a.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN