Gelişen Piyasalarda satış dalgası: CDS’ler yükseliyor, hisse ve tahvilden çıkış var

Türkiye’de ekonomi yönetimi seçim öncesi mali kısıtlamaları yavaştan kaldırıyor, fakat Gelişen Piyasalarda (GOP, Ülkeler GOÜ) satış dalgası, işleri zorlaştırdı. CDS’ler ve Eurobond tahvil getirilerinin yükselmesi Türkiye’ye sıcak para cezbetmenin daha fazla çaba gerektireceğini anımsatıyor.

GOP’tan kaçış bu kez bir kaç ay sürebilir, çünkü yılın ilk aylarını andırır biçimde, mükemmel bir fırtına başlamış olabilir.

Fed’in Jackson Hole’da faizleri uzun süre yüksek tutacağı mesajı vermesi bekleniyor.
Tüm dünya için gösterge sayılan ABD 10-30 yıl vadeli devlet tahvili getirileri sürekli artan arza paralel yüksek kalacak.

Dolar Endeksi’nin de bir süre daha değer kazanması mümkün.
Çin ekonomisi yalpalarken, emlak ve inşaat sektöründeki krizin tüm Asya tahvillerine yayılması bir olasılık.

El Nino sıcak hava dalgası ve Ukrayna Savaşı’nda Karadeniz’den nakledilen tahılın yolunun kesilmesi kış aylarında gıda fiyatlarını yükseltebilir.

Bloomberg “Emerging-Market Credit Risk Jumps as Hawkish Tilt Hits Bonds” başlıklı haberinde GOP’ta yaşanan kargaşayı anlattı, FÖŞ de naçizane yorum ekledi.

Hisse senetlerinde başlayan ve bu ay para birimlerine yayılan GOP satışları, traderların faiz indirim beklentilerini köreltti. Faiz indirimine oynayan “carry trade” işlemlerinden toplu çıkış şimdi GOÜ tahvillerine bulaştı.

20 GOÜ ekonomisi arasında temerrüde karşı korunmanın ortalama maliyeti (CDS primi) Perşembe günü Haziran 2022’den bu yana en büyük aylık artışa yöneldi. Yerel para cinsinden tahvil faizleri en çok Macaristan, Romanya ve Pakistan’da yükseldi. Türkiye’de tahvil getirileri hala sıkı kontrol altında. Ancak, Cumartesi gecesi TCMB tarafında açıklanan sadeleşme önlemleri TL cinsinden DİBS’lerde de satış getirebilir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!