Garanti Hisse Yorumu / Tera Menkul – (29.04.2016)

Garanti Hisse Yorumu

Riskler Yukarı Yönlü

1ç16 sonuçları ardından, 2016 ve 2017 net kar beklentilerimizi sırasıyla %5 ve %3 artırdık. Benzer çarpanlarını güncellememiz ve hedef fiyatımızı 1 yıl sonrasına ötelememiz paralelinde banka için 1-yıllık hedef fiyatımız TL8.61’den TL9.00’a yükseldi. %4’lük yükselme potansiyeli gördüğümüz hisse için NÖTR tavsiyemizi devam ettiriyoruz. 2016 ve 2017’de sırasıyla %22 ve %15 net kar artışı öngörüyoruz (Bloomberg beklentileri %23 ve %18 artış).

1ç16 sonuçları tüm yıl beklentilerine göre bir miktar daha güçlü…

  • Bankanın 1ç16 net karı piyasa beklentisi olan 945mn TL’nin biraz üzerinde 1,041mn TL oldu (Tera bekl: 945mn TL net kar). Gelir tablosuna baktığımızda, çoğu kalem beklentilerimizle az çok uyumlu olmakla birlikte, iştiraklerden sağlanan gelir ve net faiz gelirleriyle alım/satım zararının toplamının beklentimizi bir miktar aşması, net karın da yüksek gelmesini sağladı. Net faiz gelirleri çeyreksel bazda 24bps gerilerken, bunda TÜFE’ye endeksli tahvil getirilerinin  muhasebeleşmesinde gerçekleşen değişkliklik rol oynadı. Bu olmasa, marjlar yatay seyredecekti. Banka her ne kadar mevduat maliyetinde son dönemde gözlenen gerilemenin devamında 2016 için yatay marj beklentisi için yukarı yönlü riskler olduğunu ifade etse de şu an için beklentilerini revize etmedi.

 

  • Banka 2016 için %12 ve %11 kredi ve mevduat büyümesi, yatay net faiz marjı, %9 net ücret&komisyon geliri büyümesi, %8 faaliyet gideri artışı ve kredi risk maliyetinde 15bps gerileme (25bps yukarı risk mevcut olduğu not edilerek) beklentilerini koruyor.

 

  • Sonuçta, ana bankacılık karlılığında yıllık bazda %33 artış ve 2016 beklentilerine paralel sonuçları olumlu olarak değerlendiriyoruz. Her ne kadar hesap işletim ücretinin iptali ücret&komisyon gelirlerini baskılasa da diğer segmentlerden sağlanan komisyonların bütçe üzerinde gerçekleşmesi olumlu.

 

  • tier-1 sermaye oranının emsallerinden yüksek seviyede %14.2’de olması bankayı olası global oynaklığın arttığı  senaryolarda güvenli kılıyor ve bu paralelde bankanın 2016’da kredi büyümesi tarafında beklentileri aşabileceğini düşünüyoruz.

Riskler…

Tahvil faizlerinde son dönemde gözlenen gerileme paralelinde banka hisselerinde özsermaye maliyeti kaynaklı yukarı yönlü seyrin devam edebileceğini düşünüyoruz. TL risksiz faiz oranı olarak %10 kullanmakla birlikte sermaye maliyetindeki her 50bps gerilemenin banka için hedef fiyatımızı %6 artıracağını not ediyoruz. Diğer taraftan, enflasyonun beklentileri aşması ve kurun ilave baskı altında kalması fonlama maliyetlerini yukarı çekerek marjları baskılayabilir. Ekonomik büyümede yavaşlama aktif kalitesini baskılayabilir ki spesifik kredi risk maliyetinde her 10bps’lik artışın bankanın 2016 tahmini net karını %3 aşağı çekeceğini hesaplıyoruz.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN