Anadolu Sigorta Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (29.04.2016)

1Ç16 Finansal Sonuçlar – Olumsuz

Potansiyel Getiri: 14%

Zayıf faaliyet performansı

Anadolu Sigorta 1Ç16’da 2mn TL kar açıkladı. Sonuçlar bizim beklentimiz olan 2mn TL ile uyumlu olurken, konsensüs beklentisi olan 8mn TL’nin altında kaldı.

Finansalların zayıf gelmesinin ana nedeni yüksek hasar ödemeleri ve karşılık giderleri oldu. Şirket, zorunlu trafik segmentinde önemli fiyat artışları gerçekleştirmesine rağmen, bu artışlar gider kalemlerini telafi edemedi.

Anadolu Sigorta’nın brüt yazılan primleri yıllık bazda %33 artarken, sektörün büyüme oranı %39 oldu. Büyümeyi destekleyen ana unsur ise zorunlu trafik segmenti oldu. (yıllık bazda %75 artış)

IBNR karşılıkları net karı baskılamaya devam ediyor

Şirket, asgari ücret artışı ve Aralık 2014’te IBNR karşılık hesaplama metodundaki değişiklikten kaynaklanan ek karşılıklarla ilgili olarak bu çeyrekte yaklaşık 24mn TL karşılık ayırdı. Ancak piyasa koşullarındaki değişiklikler sonucunda, var olan toplam 222mn TL’lik karşılık yükü, 259mn TL’ye yükseldi. Şirket’in bileşik oranı 1Ç16’da %108 olarak gerçekleşirken, çeyreksel bazda 2 puan, yıllık bazda ise 1 puan artış kaydetti. (olumsuz)

Finansalların etkisinin olumsuz olmasını bekliyoruz

Şirket’in sonuçları bizim beklentilerimizle uyumlu olsa da, net karın piyasa beklentisinin altında kalması ve zayıf faaliyet performansı nedeniyle, finansalların hisse etkisinin olumsuz olmasını bekliyoruz.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN