GARAN: İyileşme sürüyor

GARAN – Hacim lideri nereye gidiyor?

GARAN 12 aylık hacimde açık ara lider (~ 61 milyar $), son 6 ayda benzer fark sürüyor (~41 milyar $) konumdadır. Son 6 ayda hızlı artış olması (~ 20 milyar $). Bu seviyede ek para trafiğinin oluşması ancak ve ancak kural tabanlı işlemlerle olabilir. Bu da bizi algoritmalar savaşına götürmektedir. Son 1 yılın günlük grafiğine bakınca hacim patlamalarının götüreceği anlamı daha geniş ölçekte haftalık ve aylık tablo üzerinden de görebilmek gerekir.

Tarihsel hareketler: 2018 ile gelen dalgalanma mı boğa hazırlığı? (aylık zaman ölçeği)

Aylık verilerin her birini tek nokta olarak görüp değerlendirince, geçmişin tarihi oyuncularının harekete geçmek üzere olduğunu düşünerek hikâyeleştirebiliriz. Bu tür anlatımı veriye dayalı yaparak son derece tutarlı ve farklı bakış geliştirmek mümkündür. Tarihsel tabloyu 2007yi ortalayarak alırsak: sol tarafın “aylar ilerledikçe” ana eğilimi güçlü tutacak hareket olarak görmekteyiz. Bize göre bu yaklaşımın götürdüğü sonuç şudur: son 3 yılda hızlanan ve 5 yılın dalgalanmalarına bakarsak piyasayı ayakta tutan hareketlerin sıklaşacağını belirtebiliriz. Yani: her düşüş hamlesi (2021 ve ötesi için) geçmişe göre daha hızlı karşılanacaktır. Bir başka deyişle: düşüş riskinin fırsat olarak görülme ihtimali artmıştır.

Neden aylar geçtikçe GARAN hissesini ayakta tutacak hamleler sıklaşacaktır?      Sebebi 2008 sonrası sıklaşmış olan aylık kırılımlardır. İleride tekrar hisse için yazdığımızda bu dönemin üzerinde daha fazla duracağız. bu Değişmez davranış üzerine yeni hikaye kuracağız.

Bu güçlü desteği yaratan hareketlerin 2016 sonrası başlayıp, 2018 sonrası belirginleşen kırılımlarla ilişkilendirmemiz gerekmektedir. Yanisi: bu kırılımlar olmasa idi, geçmişin önemi belirginleşmeyecek idi. Sebepsiz sonuç olmaz. Geçmişin belirginleşen değerinin sebebi son 5 yıl dalgalanmalarıdır.

Bu kırılımlı dönemin önemini şöyle de belirtebliriz: 2007 öncesine göre, sonrasında “band hareketi” belirgindir. Bu da hisse piyasasının bir beklenti içine girdiğine işarettir. Bu beklentinin sonucu her iki yönde olabilir: klasik teknik analizde “bandın kırılım yönü belirler” dese de, 2007 hatta 2008 öncesi güçlenen alım hareketini destek olarak alırsak 2021 ve sonrası trendin yönü daha fazla netleşmiştir.

Daha kısa vadeli zaman ölçeklerine ileride gireceğiz.