FROTO, VESBE, ZOREN: Tarım ve Gıda Mücadelesi

Tarım Bakanlığı tarafından ayçiçeğinde çayır tırtılı zirai mücadele teknik talimatı verildi. Tırtıl istilası tarımı ve rekolteyi etkileyebilirken Tahıl koridorunda çözüme yaklaşmışken Odessa limanı vuruldu bu da gıda enflasyonunun önüne geçilmesinin zor olacağını gösteriyor.

Singapur ve Tayland pazarlarında faaliyet gösteren kripto para Borsası Zipmex Pazar günü yaptığı açıklamada ilgili taraflarla yapılan görüşmeler ve değerlendirme sonrası olası bir teklifi değerlendirmeye aldığını duyurdu. Asya merkezli kripto para platformu son haftalarda dijital varlık endüstrisinde finanslar zorluklar yaşayan platformlardan biriydi. Firma sektöre yayılan bir dizi temerrüt vakası sonrası Perşembe günü para çekme işlemlerini durdurmuştu.

TSLA grafiği, yüzde 0.2 yükselişle USD 816 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FROTO 266 TL ile 200 günlük seviyesinin oldukça altında yer almaktadır. Bu haftayı yüzde 0.08 yükselerek kapattı ancak yatırımlara devam ettiğinden ve temettü konusunda cömert olduğundan yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. 290 ve 309 dirençleri teyit edilebilir.

Grafik TradingView’den

VESBE 8.21 fiyatından 1.25 düşüş gösterdi. 9.24 ve 8.23 seviyesinde sıkışan fakat genliği yükselebilecek olan hisse bu hafta 9 seviyesini deneyebilir. 6.86 seviyesinden oldukça fazla işlem görmüş ve  üst sınırlarda çok alıcı yok.

Grafik TradingView’den

ZOREN 2.06 fiyatıyla 0.96 yüzdeliğiyle bu hafta bir düşüş gösteren hisse 1.95 TL seviyesini deneyebilir. 2.04 ve 2.35 TL ise enerji ihtiyacının artması ve talebin giderek daha revaçta olması nedeniyle uzak görünmeyebilir.

Sonuç itibariyle, İstanbul’da Ukrayna ile Rusya arasında varılan ‘tahıl koridoru’ anlaşmasından bir gün sonra limanların vurulması global ve bölgesel enflasyonun artabileceğine dair bilgi sunabilir. Çin’de bankaların mevduat sahiplerini zorla ortak yapması ve birikimlerine el koyması, artan Kovid vakaları ve yeni virüs tehlikeleri halen büyük bir risk teşkil etmektedir.

Okan Özdemir