FROTO, VESBE, ZOREN: Japonya, cari fazla ve dolar

Japonya ekonomisi genellikle cari fazla vermektedir, yani ülkenin dış ticaretinde ihracatı ithalatından daha yüksek bir değere sahiptir. Bu, Japonya’nın yurt dışından daha fazla para kazanmasına ve ülkenin ekonomik büyümesini desteklemesine yardımcı olabilir.

Japonya’nın cari fazlasının dolar üzerindeki etkisi, birden çok faktöre bağlıdır. Öncelikle, Japon ihracatının büyük bir bölümü ABD’ye gitmektedir ve bu nedenle ABD dolarının değeri Japon ihracatı ve dolayısıyla Japon ekonomisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, diğer faktörler de önemlidir, örneğin Japonya’nın dış ticaretinin diğer ülkelerle olan ilişkisi, Japon hükümetinin para politikası ve dünya ekonomisindeki diğer gelişmeler gibi faktörler.

TSLA grafiği, yüzde %-0.48 ile 185 USD fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FROTO 605 TL fiyatından kapandı ve yükselişi tekrar sürdürdü. Bu hafta dar açılı üst üçgen oluşabilir. Elektrikli araçlar, TOGG ve ÖTV teşviği derken ilgi artıyor.

Grafik TradingView’den

VESBE 11.31 TL seviyesini geçerek kritik dönüş yapabilir mi? 13.43 TL direncine sistematik bir şekilde gidebilirse 15 TL yüksek seviyesi ile zararda olan yatırımcıları kurtarabilir.

Grafik TradingView’den

ZOREN 5.01 TL desteğinden kapattı. 5.24 regresyonu ve kanalından yükselirse 6.05 TL denenebilirse de enflasyona ve diğer enerji şirketlerine göre oldukça geride kaldı.

Sonuç itibariyle, Japonya’nın cari fazlasının dolar üzerindeki etkisi karmaşık bir konudur ve birçok farklı faktöre bağlıdır. Ancak genel olarak, Japonya’nın cari fazlasının, Japon ekonomisi için olumlu bir gösterge olduğu düşünülmektedir. Japonya’da kritik politika var ve Japonya Başbakanı Fumio’ya suikast girişimi oldu. Bu sebeple dış güçler ve hassas Asya-global boyut açısından değerlendirilmektedir.

Okan Özdemir