FROTO, VESBE, ZOREN: ABD Faiz Oranları

Japonya Merkez Bankası (BoJ) çevresindeki beklentiler yükseliyor. ABD faiz oranları, Fed’in faiz artışlarının ardından yükselirken, Japonya Merkez Bankası, Japon enflasyonu yükselmeye başlasa bile Türkiye’deki kadar güçlü olmadı çünkü Japonya’nın cari açığı yok denecek kadar az.

Bununla birlikte, geçen yılın büyük bir bölümünde BoJ, Yen’in zayıflığına neden olan gevşek ve pasif politikaya bağlı kalmıştı. Diğer ekonomilerin çoğu faiz oranları yükseltirken Japon oranlarının çok düşük kalması, yatırımcıların ucuz Yen cinsinden borçlanabilmesi ve başka yerlerde daha yüksek getirili piyasalara yatırım yapabilmesi nedeniyle sermaye akışlarını Yen’in dışına çıkmış görünüyor.

TSLA grafiği, yüzde 4 ile USD 133 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FROTO 512 TL çizgisinde devam ederken momentumun hafif düşmesi ile birlikte tekrar destek noktasına indi.

Kanalında ortalama bir endeksle devam eden otomotiv hisse senedi süper trendin sat vermesi durumunda tekrar 470’lere çekilebilir. Fakat 550 TL seviyesinin açılması durumunda 600 TL momentum bakımından çok uzak bir hedef değil.

Grafik TradingView’den

VESBE: Beyaz eşya firmalarının çok takip edildiğini biliyoruz. Vestel beyaz eşya bunların en ön sıralarında gelen yüksek olmasa da düzenli temettü dağıtan bir firma. 15.31 TL fiyatıyla uzun vadede olumlu bir çizgi çizdiği savunuluyor. Bu sebeple Arçelik’ten çok Vestel beyaz eşyanın artabileceğini ve bu yaza doğru 20 TL seviyesinin kırılabileceğini düşünebiliriz.

Grafik TradingView’den

ZOREN: Zoren enerji anlamında zorlu 4’lü seviyeleri aşan fakat diğer yeni başlangıç firmalara karşı 2012’de çok da üstün bir performans sergilemeyen zorlu enerji bu hafta ılımlı bir çizgide seyredebilir.

Lucem al sinyali verse de 6.50 TL de güçlü direnç mevcut denebilir.

Sonuç itibariyle, arz/talep, alıcıların veya satıcıların gerçek fiyat hareketlerini oluşturabilecek yeterlilik ve sıcak para ile faiz oranları ve Japon Yeni büyük bir savaş ve denge içinde diyebiliriz. Dolar endeksinin 110’dan tekrar 101 ‘e çekilmesi ve petrolün daha kolay bulunabilirliği resesyon ve aşırı değerli dolardan bizi korurken faizler artmaya devam ederse sosyal eşitsizlik artmakta ve dar gelirlinin alım gücü düşmektedir. Bu da ekonominin bir yerden sonra tüketim anlamında durulması riskini doğurabilir.

Okan Özdemir