Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (2.02.2023)

PİYASALARDA FED FAİZ KARARI FİYATLANIRKEN AMB VE BoE FAİZ KARARLARI TAKİP EDİLİYOR

Sabah yazının yazıldığı sıralarda Asya piyasalarında yükseliş yönlü hareketler gözlenirken, ABD vadelilerinin ise Dow Jones dışında pozitif yönde gözleniyor. Endeksin güne tepki hareketleriyle başlangıç yapmasının olası olduğunu düşünüyoruz.

Haftanın beklenen önemli gelişmelerinden birisi olan FED faiz kararı dün açıklandı. Bugünkü yazımızda bu konuya ağırlık vereceğiz. FED, beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan artışla %4.50-4.75 aralığına yükseltti. Faiz oranı çeyrek puan artırılırken enflasyona karşı halen çözümlenmemiş mücadelesinin bir parçası olarak borçlanma maliyetlerinde “devam eden artışlar” ifadesine yer verilmeye devam edildi. Aynı şekilde Powell da basın toplantısında faiz artırımlarına devam edilmesinin uygun olduğunu düşünüyoruz ifadesine yer verdi. Geçen yıl fiyat artışlarının 40 yılın en yüksek seviyelerinden başlayan hızını düşürmede kaydedilen ilerlemenin açık bir şekilde kabul edildiğini gösteren açıklamasında, “Enflasyon bir miktar azaldı, ancak yüksek kalmaya devam ediyor” denildi. Fed’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının halen “yükselen küresel belirsizliği” artırdığını söylemesine rağmen politika yapıcıların savaşı ve Covid-19 salgınını artan fiyatlara doğrudan katkıda bulunanlar olarak gösteren önceki ifade dilini bu defa kullanmayı bıraktığı gözlendi. Buna karşın toplantı metninde ABD ekonomisinin “ılımlı bir büyüme” ve “sağlam” istihdam kazanımları elde ettiğini ve politika yapıcıların “enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli” olduğunun dile getirildiği görüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell ise basın toplantısında enflasyondaki son ilerlemenin -“memnuniyet verici” olsa da- faiz artırımlarının sona erdiğinin sinyalini vermek için hala yetersiz olduğunu vurguladı. Powell, basın toplantısında ayrıca, “Enflasyonun hedefe doğru düşüş yönlü hareket ettiğinden emin olmak için önemli ölçüde daha fazla kanıta ihtiyacımız olacak” dedi. Bununla birlikte Powell, Fed’in %2’lik enflasyon hedefine önemli bir ekonomik yavaşlama olmadan gidiş yolu olduğuna inandığını ve merkez bankasının enflasyonu bu hedefe getirmek için yeterince kısıtlayıcı olduğunu düşündüğü seviyeden “birkaç faiz artırımı” daha olabileceğini söyledi. Powell ayrıca bilanço küçültmeye de devam edileceğini belirtti.

Faiz kararı öncesinde ılımlı bir şekilde düşen hisse senetleri, Powell konuşurken keskin bir şekilde yükseldi ve gösterge S&P 500 endeksi seansta yaklaşık %1 arttı. Baktığımızda piyasalar FED’in son faiz artırımını ve gelen açıklamaları nasıl yorumlayacağını çözemiyor gibi göründü. Hisse senetleri başlangıçta düşük seviyelerinden yükseldi. Sonra Dow vites değiştirdi ve 450 puandan fazla düştü. Fed basın toplantısının 15. dakikasında ve Fed açıklamasının yayınlanmasından 45 dakika sonra Dow yeniden düşük seviyelerinden uzaklaştı ve S&P 500 ve Nasdaq hızlı bir şekilde yükseldi. Yaşanan yükselişte Powell’ın agresif faiz artışlarına rağmen ekonomik yumuşak iniş umutlarının canlı kaldığını söylemesi etken olmuş olabilir. Piyasalar ayrıca yılın ikinci yarısında FED’in faiz indirimi olasılığını fiyatlıyor. FED Watch’a göre ise FED’in bir sonraki toplantıda 25 baz puan faiz artırması %85.6 olasılıkla fiyatlanıyor.

USDTRY

Fed Faiz kararı öncesinde değer kazanan dolarda rağmen dün 18,80TL seviyelerinde fiyatlamalar devam etti. Yurt içinde İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) 50.1 olarak açıklanırken, ABD tarafında ise 47.4 olarak açıklandı. ABD özel sektör istihdam verisi beklentilerin altında 106 bin kişi açıklandı. Bugün yurt içinde veri akışı zayıfken ABD’de ise Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, Dayanıklı Mal ve Fabrika Siparişleri verileri takip edilecek. Gün içerisinde ana direnç noktası 18,85 TL olarak takip edilecek. Teknik olarak yükseliş hareketlerinin devamında ise 18,90 ve 18,95 TL direnç bölgelerini izliyor olacağız. Gün içi geri çekilmelerin yaşanması durumunda 18,75 TL ilk destek bölgesini takip ederken, bu seviye altında fiyatlamada 18,70 ile 18,65 TL destek bölgeleri olarak izlenebilir.

EURTRY

Çaprazda sınırlı geri çekilme yerini yükselişe bıraktı. Dün yurt içinde İmalat PMI 50 eşiğinin üzerinde 10 aylık daralmaya son vererek 50.1 olarak açıklandı. Euro Bölgesi’nde ise Ocak Imalat PMI 48,8 ve yıllık enflasyon Ocak ayında %0,4 gerileme göstererek yıllık %8,5 oldu. Bugün yurt içinde veri akışı zayıfken, Avrupa Bölgesi’nde ise Merkez Bankası faiz kararı piyasalar tarafından takip edilecek. ECB’nin 50 baz puan faiz artırması bekleniyor. Gün içi 20,70 TL ana destek bölgesini 20,65 ve 20,60 TL diğer destek seviyeleri olarak takip ediyor. Yükselişlerde 20,75 TL üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 20,80 ve 20,85 TL direnç bölgeleri takip edilecek.

EURUSD

Fed faiz kararı öncesinde piyasalardaki tedirginliğin dolara pozitif yansıdığını gözlemlerken dün dolardaki kazanç silindi. Dolar endeksinde geri çekilmeler ve paritede yükseliş gözlendi. Fed tarafından açıklanan faiz kararı beklentilere paralel olarak gerçekleşti ve 25 baz puan artış kaydedildi. ABD özel sektör İstihdam Raporu 106 bin kişi oldu. Euro Bölgesi’nde Ocak İmalat PMI 48,8 ve Yıllık Enflasyon %+8,5 olarak açıklandı. Bugün ECB’nin faiz kararı takip edilecek. Gün içi 1,1030 direnç bölgesini ve üzeri fiyatlama için 1,1040 ve 1,0150 direnç bölgelerini takip ediyor olacağız. Geri çekilmelerde ilk destek bölgesi 1,0990 ve düşüşün devamı durumunda 1,0970 ile 1,0950 destek bölgelerini takip edeceğiz.

ONS ALTIN

Fed toplantısı öncesinde doların baskısı altında fiyatlama gören ons altın dün dolar tarafında gerçekleşen gevşeme hareketi ile birlikte seans açılışının üzerinde ve 10 günlük basit ortalaması 1931$ seviyesinde fiyatlama gördükten sonra 1953$ seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. Fed 25 Baz puan faiz artışı gerçekleştirdi. Diğer taraftan piyasa açıklamaları güvercin algıladı. BUgün ons altında geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. İlk destek 1945 dolar gün içinde takip edilirken 1940 ve 1935 dolar seviyeleri diğer destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. 1950 dolar ve üzerinde yükselişin devamı 1955 ve 1960 dolar seviyelerini direnç bölgeleri olarak takip etmemizi gerektirecek.

GBPUSD

ABD Faiz kararı öncesinde paritede gördüğümüz düşüş dün dolar tarafında geri çekilme ile birlikte yükselişe geçti. Dün İngiltere’de İmalat PMI Ocak’ta 47.0 olarak beklentinin üzerinde açıklanırken ABD tarafında ise İmalat PMI 47.4, ADP Raporu beklentilerin altında 106 bin kişi ve Fed Faiz kararı beklentilere paralel olarak 25 baz puan artış olarak gerçekleşti. Yarın İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. İlk direnç seviyesi 1,2400 olarak takip edilirken, üzeri fiyatlamada 1,2410 ve 1,2430 kısa vadeli direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Seans içi geri çekilmelerde ise 1,2380 ilk destek bölgesini 1,2360 ve 1,2340 destek seviyeleri takip ediyor.

GRAM ALTIN

Ons altında gördüğümüz geri çekilmeler gram altın tarafında da karşılık bulurken dün ons altında toparlanma sonrası gram altının 5 günlük basit ortalaması 1166TL üzerinde fiyatlandığını gördük. Gram altında 1170TL seviyelerinde test edilen zirve denemelerinin ons altında 1950 dolar ve üzeri fiyatlamalar ile birlikte 1200TL zirvesine taşınabileceği kanaatindeyiz. Fed faiz kararı beklentilere paralel gerçekleştiği için yükseliş trendinde devamlılık öngörüyoruz. Gün içinde 1180 TL ana direnç seviyesi olarak takip edilirken yükselişlerde ise 1185 TL ve 1190 TL seviyeleri kısa vadeli direnç bölgesi olacaktır. Destek bölgeleri ise 1175 TL altında fiyatlama için 1170 TL ve 1165 TL seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni