Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (13.05.2022)

KÜRESEL PİYASALARDA TÜRBULANS DEVAM EDİYOR

Borsa Istanbul dün günü %2,57 düşüşle 2.390,98 seviyesinden kapatırken işlem hacmi ise 45,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Endeks gün içi en yüksek 2.430,09 seviyesini görürken en düşük 2.361,77 seviyesini gördü. Yurtdışı piyasalara bakıldığında ABD’de Dow Jones %0,33, S&P 500 %0,13 düşerken, Nasdaq %0,06 yükselişle kapattı. Avrupa Piyasalarında DAX %0,64, FTSE 100 %1,56 ve CAC 40 %1,01 düşüşle kapattı. Asya piyasasının ilk işlemlerinde satıcılı bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda yeni haftanın ana gündem maddeleri Fed’in sıkılaşması, küresel enflasyon ve savaş endişeleri olmaya devam ediyor. Fed Başkanı Jerome Powell, “Faizleri biraz daha erken yükseltmemiz muhtemelen bizim için daha iyi olurdu” derken, 75 baz puanlık faiz artışının yine gündemde olmadığını açıkça belirtti.

ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 7 Mayıs ile biten haftada 203 bine çıkarak piyasa beklentilerinin aksine yükseliş kaydetti. Dün açıklanan veriye göre ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), bu yılın nisan ayında aylık yüzde 0,5, yıllık bazda ise yüzde 11 ile beklentilerin üzerinde arttı. ÜFE martta yıllık bazda yüzde 11,5 ile verinin hesaplanmaya başlandığı 2010’dan bu yana en yüksek artışı göstermişti.

Diğer yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun yönetimin ve milletin karşı karşıya olduğu bir numaralı ekonomik sorun olduğunu belirtti.

Yurt içi gelişmelere baktığımızda, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sektör bazlı görüşmelerini tamamlamasının ardından yaptığı açıklamada, “Her platformda ifade ettiğimiz gibi fiyatların sebepsizce artışına müsamaha göstermeyecek, ihtiyaç halinde farklı enstrümanları etkin bir şekilde devreye alarak enflasyonla mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz.” dedi.

Ukrayna-Rusya savaşı devam ederken, NATO müttefikleri Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin ısınmaya devam ettiğinin yeni bir göstergesi olarak, Biden yönetimi, ABD Kongresi’nden Türkiye’nin Amerikan yapımı F-16 savaş uçağı filosuna geliştirilmiş silah ve teçhizat satışını onaylamasını istedi. Bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü e-posta ile ABD’nin Türkiye ile ilişkilerine değer verdiğini ve diğer NATO üyeleriyle birlikte faaliyet gösterme kabiliyetinin öncelik olmaya devam ettiğini söyledi. Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alan Türkiye, ABD tarafından F-35 programından çıkarılmıştı. Türkiye’nin ABD’den yeni F-16 savaş uçağı alımı ve mevcut uçakların modernizasyonu için yapmış olduğu başvuru hala değerlendirme aşamasında.

Bugün yurt içinde sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi açıklanacak. Yurt dışında Euro Bölgesi sanayi üretimi verisi takip edilecek.

USDTRY

Kurda yükseliş dün de dolar endeksi ABD ÜFE verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ile 105 seviyelerine yaklaşırken devam etti. Gün içinde 15,40TL seviyelerine yükseldikten sonra bu fiyatlarda yatay devam eden kur aşağı yönlü geri çekilmelerinde talep ile karşılaşıyor. Bugün yurt içinde sanayi üretimi verisi takip edilirken ABD’de Michigan tüketici güveni endeksi açıklanacak. Bir süre daha geri çekilmeler alış fırsatı olmaya devam edecektir. 15,30Tl ve altına geri çekilmeler alış 15,45TL ve üzeri gün içi kar al için uygun. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde kurda 15,50 ve 15,65 TL direnç seviyesinin takip edilebilir. Olası satış baskısı durumunda ise 15,32 ve 15,21 TL destek seviyeleri takip edilebilir.

EURTRY

Çaprazda dün 16,20TL seviyelerinden paritede yaşanan güçlü dolar ile birlikte sert düşüş ile tekrar 16TL altına geri çekilme yaşandı. Bugün her iki bölgeden sanayi üretimi verileri açıklanacak. Piyasalarda risk algısında düzelme olmaması durumunda doların karşı para birimlere karşı güçlü duruşu devam edecektir. Diğer taraftan Türk Lirasında son hafta yaşanan değer kaybı çaprazda 16TL seviyelerinde yatay hareketin şimdilik devam etmesine neden oluyor. 15,90TL seviyelerine geri çekilmeleri alış fırsatı vermeye devam ederken, 16,10TL kar al için uygun. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde kurda 16,16 ve 16,20 direnç seviyesinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısında ise 16,00 ve 15,85 destek seviyeleri takip edilebilir.

EURUSD

Paritede 1,05 destek seviyesi 6. haftada geri çekilme devam ederken dün güçlü dolar etkisi ile aşağı yönlü kırıldıktan sonra hız kesmeden bir sonraki 1,0350 destek seviyesine kadar hızla geri çekildi. ABD’de ÜFE de beklentilerin üzerinde yükseldi ve piyasa bu kalıcı enflasyon beklentisinden rahatsız olmaya devam ediyor. Bugün Avrupa’da sanayi üretimi, ABD’de ise Michigan tüketici güveni verileri açıklanacak. Haftanın son işlem gününde 1,0350 seviyesi destek olarak çalışabilir.. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde paritede 1,0400 ve 1,0415 direnç, olası satış baskısında ise 1,0380 ve 1,0370 destek seviyeleri takip edilebilir.

ONS ALTIN

Ons altında piyasada yaşanan ve beklenen likidite bozulması durumu doların giderek piyasada risk algısında bozulma ile birlikte güçlenmesi ile aşağı yönlü baskı yaratmaya devam ediyor. Dün üssel 200 GAO. 1862$ altında kalıcılık devam ettikten sonra 1820$ seviyesine geri çekilme yaşandı. Dolar endeksi 105 seviyesine yaklaşırken, ABD tahvil faizleri riskten kaçış için talep görmeye devam ederken yüzde 2,85 seviyesine geriledi. 1820$ destek olarak çalışmazsa 1795$ seviyesine kadar geri çekilme devam edebilir. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde ons altında 1.832 ve 1.845 direnç, olası satış baskısında ise 1.818 ve 1.800 destek seviyeleri takip edilebilir.

GBPUSD

Paritede 4 hafta önce 1,3100 seviyelerinden başlayan geri çekilme devam ediyor. Dün beklenti üzeri açıklanan ABD ÜFE verisi sonrası dolara olan talep artarak devam etti. 1,2160 seviyelerine kadar geri çekilen paritede kapanış 1,2200 seviyesine yakın oldu. Bugün ABD’de Michigan tüketici güveni açıklanırken İngiltere’de dün açıklanan büyüme verisinin beklentileri karşılamaması sonrasında veri akışı zayıf. 1,2150 geri çekilmeleri kısa vadeli alış için takip edilebilir. Yaşanacak gelişmelerde paritede 1,2250 ve 1.2275 seviyesinin direnç, olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 1,2200 ve 1,2175 seviyesi ise destek olarak takip edilebilir.

USDJPY

Japonya Merkez Bankası Başkanı Harihuko Kuroda, COVID-19 salgınının etkilerinden toparlanma çabalarının devam ettiği ortamda BOJ’un güçlü parasal gevşeme programını devam ettirmesini uygun olacağını söyledi. Kısa vadede yüzde 2 civarına çıkmasının beklendiğini ve enflasyonun büyük ölçüde enerji fiyatlarındaki artış ile yükseldiğini ve sürdürülebilirlikten yoksun olduğunu vurguladı. Parite 131 seviyesinin üzerinde kalıcı olamadı. An itibariyle 128,79 dan işlem görmekte.

Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde paritede 129 ve 130,00 seviyesi direnç, olası satış baskısının görülmesi durumunda 128 ve 127 seviyesi ise destek olarak takip edilebilir.

BRENT PETROL

Petrolde Avrupa Birliği’nin Rusya ambargosu planını erteleyebileceğine ilişkin haber akışı Brent petrolün tekrardan 108 dolar seviyesinin üzerine çıkmasına neden oldu. 50 günlük üssel harektli ortalamasının tekrar üzerine çıkan Brent petrolde kısa vadede yükseliş hareketinin devamı gelebilir. 109,68 dolar seviyesinin üzerinde kalıcılıklar yeni hedefleri gündeme getirebilir. Brent petrolün fiyatı da 110 dolara dayandı. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde brent petrolde 109,60 ve 111 dolar direnç; 107 ve 106 dolar ise destek olarak takip edilebilir.

GRAM ALTIN

Gram altında ons altında yaşanan aşağı yönlü hareket ile birlikte 900TL seviyesine doğru geriçekilme devam etti. Kurda yükseliş devam ederken sınırlı da olsa ivme kaybı yaşandığını görüyoruz. Bugün küresel anlamda ABD dolarına yöneliş devamı tamamen piyasada risk algısının iyileşmesi veya kötüleşmesi ile ilgili olacaktır. Bu nedenle kurda ve ons altında yaşanan ters korelasyonun devam edeceğini düşünüyoruz. 900TL altına geri çekilmeler alış fırsatı olmaya devam ederken, 910TL ve üzeri yükselişler gün içi kar al için düşünülebilir. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde gram altında 910 ve 915 TL seviyesi direnç, 900 TL ve 890 TL seviyesi ise destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!