Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (13.03.2023)

PİYASALAR ABD’DE BANKACILIK GELİŞMELERİNİ İZLİYOR

Bu sabah yazının yazıldığı sıralarda Asya’da Japonya satıcılı, Çin endeksleri yükseliş yönünde, ABD vadelilerinde ise yine alış yönlü hareketler meydana geliyor. Endeks güne yatay başlangıç yapabilir.

2008 mali krizinden bu yana ABD’deki en büyük banka iflası olan kredi kuruluşu Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasıyla birlikte, piyasalar geçen hafta inişli çıkışlı bir seyir izledi. S&P 500 Cuma günü yaşadığı düşüşle haftalık kaybını %4,5’e çıkardı. Ocak ayındaki büyük toparlanmanın ardından endeks, 2023 yılında %0,6’lık bir artışla tutunuyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 2008’den bu yana ABD’de en büyük banka iflası olarak değerlendirilen SVB’yi kurtarmayacaklarını ancak mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve krizin sağlam bankalara sıçramaması için çalıştıklarını açıkladı.

Bu hafta açıklanacak olan kritik enflasyon raporu, FED’in şahinliği ve mali krizden bu yana yaşanmış olan en büyük banka iflasının olası sonuçlarıyla ilgili endişelerle satış baskısına giren ABD borsasını test edecek. Cuma günkü gelen karışık ABD istihdam raporu, FED Başkanı Jerome Powell’ın yaklaşan verilerin ekonominin yaklaşık bir yıllık sıkılaştırmanın ardından sıcak kaldığını göstermesi durumunda politika yapıcıların oranları beklenenden daha yüksek artırabilecekleri konusunda uyarmasından hemen sonra, büyük faiz artışlarına ilişkin bazı endişeleri hafifletti. Ancak Salı günü beklenenden daha sıcak olası bir tüketici fiyatları raporu, FED faiz artırımlarına ilişkin korkuları yeniden alevlendirebilir. Şubat ayı TÜFE raporu, beklenti olan %6’lık yıllık artışın üzerine çıkarsa, faiz artırım beklentileri yine dramatik bir şekilde değişebilir. Ertesi gün ise üretici fiyatlarına ilişkin yeni enflasyon verileri açıklanacak.

Cuma günü piyasalar, CME’nin Fedwatch aracına göre, merkez bankasının 21-22 Mart’taki toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırma ihtimalini %40 olarak fiyatlayarak, FED’in şahinliğine ilişkin beklentilerini aşağı çekiyor gibi göründü. Bu oran Perşembe günü %70 civarındaydı, ancak Cuma günü yatırımcıların istihdam verilerini görmesinden ve SVB’nin sorunlarının boyutu hakkında daha fazla netlik kazanmasından sonra azaldı. Cuma günü geç saatlerde, FED politika beklentilerini yakından takip eden iki yıllık ABD Hazine tahvil getirileri, Eylül 2008’den bu yana en büyük iki günlük baz puan düşüşünü gerçekleştirme yolunda hareket etti.

Bu haftanın beklenecek önemli bir diğer gelişmesi ise Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak. Avrupa Merkez Bankası, Temmuz ayından bu yana oranları 3 puan artırarak %2,5’e yükseltti ve Perşembe günü yarım puanlık bir artış daha yapacak gibi görünüyor. Geçen ay avro bölgesi enflasyonunun altında yatan sürpriz artış, politika yapıcıların fiyat baskılarının korkulandan daha sert olabileceğinden endişelenmesine neden oldu. Avusturya merkez bankası başkanı Robert Holzmann, önümüzdeki dört toplantının her birinde yarım puanlık artışlar istiyor. Faizlerin beklentilere göre yılsonuna kadar %4’e doğru yükselebileceği tahmin ediliyor.

Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin 2023 büyüme tahminini %1,4’ten %2’ye çıkardı. Raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl %2,5 ve 2024’te %3 büyümesinin beklendiği belirtildi. Fitch daha önce Türkiye’nin 2023 ve 2024’te %2,9 büyüme kaydedeceğini öngörmüştü. Küresel büyüme tahminini artışında Çin’in Kovid-19 kısıtlamaları sonrası yeniden açılması, Avrupa doğal gaz krizinin rahatlaması ve ABD’de tüketici talebindeki dayanıklılığı yansıttığı belirtildi.

USDTRY

Haftanın son iş gününde 18,95TL seviyesinde açılış gerçekleştiren kurda ABD istihdam verisi nispeten geri çekilme ile birlikte büyük değişimlere yol açmadı ve kur yataylığını korudu. Yurt içinde sanayi üretimi yıllık bazda %4,5 ile ortalama beklentinin üstünde gerçekleşti. İşsizlik oranı ise 0,5 puan azaldı ve %9,7 açıklandı. ABD’de tarım dışı istihdam 311 bin kişi ile beklentilerin üstünde kaldı. İşsizlik oranı ise %3,6 ile arttı. Yurt içinde cari denge açıklanacak. Yükseliş hareketlerinin devamında 18,98 ve 19,00TL direnç bölgelerini izliyor olacağız. Geri çekilmelerde 18,95 TL ilk destek bölgesini takip ederken, bu seviye altında fiyatlama için 18,93 ile 18,90TL seviyeleri destek bölgeleri olarak izlenebilir.

EURTRY

Çapraz geçen Cuma günü 20,08TL seviyelerinde işlem görüyorken ABD tarım dışı istihdam verisinin paritede yükselişe neden olması ile birlikte 20,30TL seviyelerine yükseldi. Ocak’ta sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 4,5 arttı. İşsizlik oranı Ocak’ta beş ay sonra tek haneli rakamlara düştü ve bir önceki aya göre 354 bin kişi ilave istihdam artışı sağlandı. Toplam istihdam ise 31,8 milyon kişi ile rekor seviyeye ulaştı. Bugün yurt içinde Cari Denge verisi takip edilecek. Gün içerisinde 19,95TL altı fiyatlamalarda destek bölgeleri olarak 19,90TL ve 19,85TL seviyeleri takip ediliyor. Yükselişlerde 20,35TL ilk direnç seviyesi olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanırsa 20,45 ve 20,55TL direnç bölgeleri takip edilecek.

EURUSD

ABD Tarım dışı istihdam verisi öncesinde paritede 1,0590 seviyelerinde seyrederken paritede ABD’den gelen veri sonrasında 1,07’ye varan yükselişler kaydedildi. ABD’de tarım dışlı istihdam beklentilerin üstünde açıklanırken işsizlik oranının artması ve ortalama saatlik kazançlarda azalma ve beklentilerin altında kalınması piyasa fiyatlarına yansıdı. Dolar endeksinde veriden hemen sonra 104 seviyelerine geri çekilme gerçekleşti. Gün içi 1,0720 direnç bölgesini ve üzeri fiyatlama için 1,0740 ve 1,0760 direnç bölgelerini takip ediyor olacağız. İlk destek bölgesi ise 1,0710 olurken aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi 1,0690 ile 1,0670 destek bölgelerinin izlenmesini gerektirebilir.

ONS ALTIN

Ons altında faiz beklentilerinin fiyatlandığı haftada ciddi kayıplar yaşanmış ve kayıpların telafi edilmeye çalışıldığı 1850 dolar seviyelerinden 1810 doların da altına varan düşüşler gözlenmişti. Geçen Cuma günü ABD’den gelen istihdam verileri sonrasında piyasalarda artan işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlardaki düşüş ilk aşamada dikkate alındı ve verinin hemen sonrasında piyasada altının onsu 1870 dolar seviyelerine yükseliş gerçekleşti. Gün içinde destek seviyesi olarak 1875 dolar takip edilirken 1870 ve 1865 dolar seviyeleri diğer destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Direnç seviyeleri olarak ise 1880 dolar ve yükseliş hareketlerinin devamında ise 1885 ve 1890 dolar seviyeleri takibimizde olacak.

GBPUSD

Geçen Cuma günü parite 1,1918 seviyesinde açılış gerçekleştirdikten sonra ABD’den gelen verileri paritede sterlinin karşısında doların güç kaybetmesi ile birlikte yükselişe neden oldu. Dolar endeksi gerilerken ABD 10 yıllık tahvil faizi de düştü. İngiltere’de de Sanayi Üretimi Ocak’ta aylık %-0,3, yıllıkta ise %-4,3 ile beklentilerin altında olarak açıklandı. Gün içinde teknik olarak baktığımızda direnç seviyeleri olarak 1,2110 ve bu seviye üstünde 1,2130 ve 1,12150 bölgeleri izlenebilir. Gün içerisinde geri çekilmelerde ise 1,2100 destek bölgesini takip ederken, bu seviye altında fiyatlama için ise 1,2090 ve 1,2080 destek seviyelerini takip ediyor olacağız.

GRAM ALTIN

Ons altın kayıplarının çoğunu geçtiğimiz Cuma günü telafi ederken gram altında da bu gelişme pozitif olarak karşılık buldu ve kıymetli metalde 1140TL seviyelerinde fiyatlamalar gözlendi. 50 günlük basit ortalaması 1118TL üstünde hareket eden gram altın için ons altında 1850 dolar üzerinde kalıcılık sağlanması trendin yukarı yönlü olmasına yeşil ışık yakıyor. Teknik açıdan 1150 TL ana direnç seviyesi olarak takip edilecek. Bu seviye üzerinde yükselişlerin devam etmesi durumunda 1155 TL ve 1160 TL seviyeleri kısa vadeli direnç bölgesi olarak izlenecek. Gün içinde geri çekilmelerde ise 1145 TL ve bu seviye altında fiyatlama için 1140 TL ve 1135 TL destek bölgeleri takibimizde olacak.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni