Ford Otosan 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (30.04.2019)

1Ç19 Finansal Sonuçlar – Hafif Olumlu

Mevcut Hisse Fiyatı: 54.30 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 62,77
Potansiyel Getiri %16

Daralan yurtiçi pazarda güçlü operasyonel sonuçlar, net kar beklentilerin hafif altında
 Ford Otosan 1Ç19 finansal sonuçlarında piyasa beklentisi olan 528mn TL’nin %9.5 altında 478mn TL net kar açıkladı. Bunda güçlü gelen FVAÖK rakamına karşılık düşük diğer gelir ve yüksek finansal giderler etkili oldu.

 1Ç19’de 781mn TL olarak kaydedilen FVAÖK, piyasa beklentisinin %2 üstündedir. Bu dönemde FVAÖK marjı da %8.4 olarak gerçekleşmiştir. Piyasa beklentisi ise %8.0 seviyesindeydi.

 Ticari araç ürün segmentindeki güçlü ürün karması ve ihracat hacmi performansı, birinci çeyrekte kârlılığı destekledi. İhracat gelirleri toplamın %88’ini oluştururken, adet bazında bu rakam %90’dı.

 Öte yandan, iç piyasada, ticari araç satışları 1Ç19’da yurtiçi pazardaki %48 daralmanın hafif altında %46 olarak gerçekleşti.

 Bununla birlikte, yurtiçi satış gelirleri maliyet ve kârlılığa ve ürün karışımına güçlü bir odaklanma nedeniyle satış hacmindeki daralmaya göre %22 daha az daraldı. 1Ç19’da ihracat gelirleri TL bazında %42 (EUR:%9) arttı.

 Ford Otosan 1Ç19’de beklentimizle genel olarak uyumlu %10.2 brüt kar marjı kaydetti. Operasyonel maliyetlerin şirket tarafından kontrol altında tutulması politikası devam etmektedir. Finansal giderler 126mn TL olarak gerçekleşti, bunun neredeyse tamamı kur farkı zararından kaynaklanıyordu.

Operasyonel sonuçlar beklentilerden güçlü
 1Ç19 finansallarında FVAÖK beklentilerin hafif üstündedir. Volatilitenin yüksek ve yurtiçi talebin çok gerilediği bu dönemde Ford Otosan’ın operasyonel sonuçlarını beğendik. 2019 öngörülerinde ihracat adetlerini 20bin araç artırmalarını olumlu olarak değerlendiriyoruz. Bu sebeple finansal sonuçların etkisini hafif olumlu olarak değerlendiriyoruz.

 Son dönemdeki güçlü performansı finansal sonuçların etkisini bir miktar azaltabilir.

 Ford Otosan bugün saat 10:00’da bir analist toplantısı düzenleyecektir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN