FOMC Toplantı Tutanakları (2017 / Aralık)

Özgecan Özdemir – 04.01.2018

FOMC TUTANAKLARI SONRASI FİYATLAMALAR

Aralık ayı Fed toplantısının dün açıklanan tutanaklarında mevcut üyeler arasında 2018 faiz artırım miktarı konusunda derin görüş ayrılıkları bulunuyor. Genel hatlarıyla 2018 yılı projeksiyonuna ait 3 faiz artışı öngörüsünde her üyenin hemfikir olmadığını görüyoruz. Birkaç politika yapıcının ise 2018’de 3 faiz artışından daha fazla faiz artırım yapılabileceği görüşünü paylaştığını görüyoruz. ABD Başkanı Trump’ın yeni vergi reformunun gündeme getireceği indirimlerin tüketici harcamalarına olumlu etki edeceğini düşünen politika yapıcılar iş gücü arzını da arttıracağına yönelik açıklamalarda bulundular. Özellikle enflasyon kanadında meydana gelebilecek bir iyileşmeye bağlı olarak takip edebileceğimiz bu durum 2018 yılına dair farklı senaryoların ön plana çıkmasına neden olabilir. Özellikle ücretler kısmında meydana gelen bir artış Fed’in faiz hamlesi konusunda cömert davranmasına yol açabilir. Bununla beraber bu hafta açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi özellikle saatlik ücretlerdeki değişime bağlı olarak önemle takip edilecek. FOMC tutanaklarındaki genel görünümün şahin tonda olması Dolar varlıklarına kısmi de olsa değer kazandırdı diyebiliriz. 2018 yılına değer kaybı ile başlayan Dolar varlıklarında meydana gelen kısa vadeli yaşanan yükselişlerin kalıcı olamadığını görüyoruz.

Tarım Dışı İstihdam verisinde Eylül ayı itibariyle yaşanan kasırgaların etkisi ortadan kalkarken, Aralık ayı verisinin bir miktar zayıf beklendiğini görüyoruz. Yılsonu olması nedeniyle var olan durgunluğun istihdam rakamına olumsuz yansıması söz konusu olsa dahi ücretler tarafındaki gelişme piyasa fiyatlamalarında daha etkili olabilir.
Bugün itibariyle Dolar/TL’de tekrardan 3,7670 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme gelirken, Türk Lirası’nda yaşanan toparlanmalar ile aşağı yönlü eğilimin arttığı görülüyor. Euro/TL paritesinde ise tekrardan kritik 4,5230 desteğinin hedeflendiğini görüyoruz. FOMC tutanakları sonrasında değer kazanan Dolar endeksi Ons Altın’da sınırlı satış baskısına neden olsa da genel eğilimin yükseliş yönünde olduğu dikkat çekiyor. Ayrıca EURUSD paritesinin de kayıplarını telafi etme çabası içerisinde tekrardan 1,2030 seviyesi üzerine yerleştiğini görüyoruz.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex