Finansın eğlenceli hali

Ömrümün yarısından fazlası finans sektörü içinde geçti.

Oldukça uzun bir zaman borsa aracı kurumlarında muhasebe ve operas­yon gibi rutin işler içinde yer aldım. Ge­nellikle önceki günün tekrarı olan, uzun ve sıkıcı iş saatleri içinde bu anları eğlen­celi hale getirmek için kimi zaman gitarı­mı alıp işle ilgili şarkılar besteledim, kimi zaman sektörle ilgili bir gelişmeyi karika­türle anlattım, bazen de iş hayatı ile ilgili kısa mizah öyküleri yazdım. Finansın ra­kamlardan oluşan, çoğumuzun soğuk bul­duğu dünyasını renklendirmek adına hala bunları yapıyorum.

Üniversite konuşmalarında da gençlere özellikle işi eğlenceli hale getirmekle ilgi­li deneyimlerimi aktarıyorum. Artık ko­nuşmalara gitarımı da götürüyorum me­sela. Finansal okuryazarlıkla ilgili bir ko­nu geldiğinde hemen FODER’in 10’uncu yılı için bestelediğim “Parasını Yöneten Hayatını Yönetir” isimli şarkıyı söylüyo­rum. Salondaki gençler önce algılayamı­yor olan biteni, sonra da yüzler gülümse­meye başlıyor. Bilgiyi eğlenceli bir şekil­de aktarabiliyor olmak ve buna karşılık almak benim için paha biçilemez bir ke­yif.

Bunu paylaşmamın sebebi finans dün­yasında, hem de çok büyük bir kurumda benzer bir yaklaşımı deneyimlemiş ol­mam. Türkiye İş Bankası, 15 yıldan faz­ladır İşCep mobil bankacılık uygulama­sı ile hizmet veriyor. 12.5 milyona yak­laşan kullanıcısıyla, her gün yaklaşık 4.5 milyon kişinin bankacılık işlemlerini gerçekleştiriyor. Tüm kanallardan yapı­lan bankacılık işlemlerinde İşCep’in payı yüzde yüzde 75’e yaklaşmış durumda. Ya­tırım işlemleri açısından baktığımızda da yatırım fonu ve hisse senedi işlemlerin­de 3 işlemden 2’si bu uygulama üzerinden gerçekleşiyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!