Fed/Yellen: “Faiz artışı ‘görece’ erken gelebilir”

Fed/Yellen: Görece yakın bir tarihte faiz artışı uygun olabilir

Fed Başkanı Janet Yellen ekonominin sağlıklı biçimde istihdam yaratması ve enflasyondaki yavaş yavaş gerçekleşen yükselişle ABD Merkez Bankası’nın faizleri artırmaya yakın olduğu sinyali verdi.

Yellen’in ABD Senatosu’nda yapacağı konuşma metni yayımlandı. Yellen ‘göreceli yakın’ bir tarihte Fed’in faiz artışının uygun olabileceğini kaydetti. Açıklamada “Federal Açık Piyasa Komitesi faiz artırımı ihtimalinin kuvvetlendiğini düşünüyor. Gelecek verilerin Komite’nin hedefleri doğrultusunda ilerlediğine dair kanıtlar sürerse, göreceli yakın bir tarihte faizleri artırmak uygun olacak” ifadeleri yer aldı.

Fed Başkanı faiz artışı için çok uzun süre beklemenin risklerine de değinerek “Faiz artışını ertelemek daha hızlı sıkılaşmaya neden olabilir ve finansal istikrara zarar verebilir” ifadelerini kullandı.

Yellen, ekonominin sadece kademeli faiz artışına izin verdiğini söyledi. Yellen ayrıca işgücü piyasasının iyileştikçe enflasyonun %2 hedefine ulaşacağını ifade etti. Öte yandan metinde, ABD’de yeni Başkan seçilen Donald Trump’ın izleyeceği politikaya dair bir açıklama yer almadı.

Fed’in bir sonraki toplantısı 13-14 Aralık tarihlerinde Washington’da gerçekleşecek. Vadeli kontratlara göre Fed’den gelecek ay faiz artış beklentisi %94 olarak fiyatlanıyor. Fed’in bu ayın başındaki son toplantısında Fed yetkilileri faiz artışı için gerekçelerin güçlenmeye devam ettiğini ve ABD ekonomisinde risklerin dengelendiğini belirtmişti.

Bloomberg HT