Fed, Trump, dünya, faiz, siz ve kayınvaldeniz

Pazartesi ABD’de iş saatleri başlar başlamaz, Fed Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, yaptığı açıklamada, 2024’ün ilk aylarına ait ABD enflasyon verilerinin “hayal kırıklığı yarattığını” belirterek, “Merkez bankasının para politikasını gevşetmesi için ihtiyaç duyduğu kanıttan yoksun olduğunu” kaydetti. Geçen hafta boyunca basına ya da podyuma çıkan her Fed FOMC üyesi de “Sabırlı olun, öyle kısa vadede faiz indirimi beklemeyin” mesajı verdi.

Piyasa lafı g.tünden anlamış olmalı ki, ben bu satırları Yapay Zeka’ya yazdırıp whisky-ejder meyvesi keyfi yaparken, S&P500 ve şürekası endeksler tarihi zirve rekorlarını tazelemek üstüne tazeliyordu. Sizce piyasalr haksız mı? Tam olarak da değil. Fed faiz indirmeyebilir, ama ABD ekonomisi Fast ve Furious gibi maşallah.

Fed faiz indirmezse, ya da 2024-2026 döneminde beklenenden daha az faiz indirirse, dünya ne olur hiç düşündünüz mü? Düşünmediniz, dün FB-GS maçında yaşanan şenlikleri izleyip sosyal medyada rakip takımı trollemek doğal olarak çok daha keyifli. Ama, eğer bir önceki makalemi okuduysanız, (link burada), bu konuya bir nebze kafa yormanız gerekir, çünkü Mehmet Şimşek’in Ekonomik İstikrar Programı sayesinde Türkiye hızla sıaca para cenneti oluyor. Eğer Fed yatırımcıları hayal kırıklığına uğratırsa, Cennet Cehhennem’e döner ki zaten Fed fişteklemese dahi, bu programın ömrü altı aydır. Altı ay içinde ya “hasbi” bütçe disiplini tedbirleri alınır, ya da kışın yine ödemeler dengesi şoku.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!