Fed kararı, Yellen açıklamaları, Piyasa etkisi ve TCMB / IKON Menkul – (21.09.2016)

Fed bugünkü toplantısında faizlerde bir değişikliğe gitmedi.

FOMC ekonomik projeksiyonlarında düşüş görülürken mevcut koşulların faiz artışına daha uygun olduğu belirtildi ancak bunun kademeli olarak gerçekleşeceği vurgulandı. Yellen ise Fed para politikasının “ılımlı, destekleyici” olduğunu belirtirken bu yıl bir faiz artırımı beklediğini ancak iyileşmeye ilişkin daha fazla sinyal beklediklerini açıkladı.

Yellen’ın açıklamaları faiz artırımı için şartlar uygun olduğunda Fed’in harekete geçme eğilimi göstereceğini daha fazla beklemeyeceğini yansıtıyor. Bu noktada Aralık ayına kadar ABD veri akışı önemli olacaktır. Şu anda 3Ç16 için büyüme görünümü çok olumlu bir tablo çizmiyor ancak gelecek verilerde bunun değişmesi halinde Fed Aralık’ta aksiyon alabilir.

Fed kararı risk pozitif

Özetle, Fed hala veri akışına bağlı, ekonomiyi ise daha iyi durumda görüyor. Fed’in Aralık sinyali vermesi dev ekonomiye olan güveni yansıttı ve bunun hala verilere bağlı olması, artış yaşanırsa da kademeli olacağı vurgusu piyasayı Yellen’ın söylediği gibi para politikasının “ılımlı, destekleyici” olacağına ikna etti. Fed, ABD ekonomisi gerçekten hazır olana kadar faiz artırmayacak ve hazır olduğunda da kademeli bir artış yapmaktan çekinmeyecek.

Bu da şu aşamada büyüme görünümüne hassas hisse senedi piyasaları ve emtialarla birlikte likidite açısından gelişen ülke kurlarını destekledi.

Piyasa etkisi

USDTRY, 2.9640 desteğini kırarak 2.9530’lara gerilerken TL’nin Dolar karşısında değer kazancı %0.77’ye ulaştı. ALTIN, %1.333 yükselişle 1.332 dolar seviyelerinde. Büyüme görünümüne daha hassas GÜMÜŞ, %3’ü aşan kazançla 19.85 dolar seviyelerine yükselerek piyasadaki bu fiyatlamayı yansıtıyor.

S&P500 vadelileri ise 2138 seviyelerinden 2150’lere yükselmiş durumda.

TCMB faiz koridorunun üst bandında 25 bps daha indirime gidebilir

İçeride yarın TL varlıklar kritik gelişme ise TCMB toplantısı olacak.

Bugün öğle saatlerinde paylaştığımız USDTRY’de neler oluyor? başlıklı raporumuzda da belirttiğimiz üzere TCMB faiz koridorunun üst bandında 25 bps daha indirime gidebilir. Fed’in risk algısı için pozitif duruşu bunun için Merkez’e alan veriyor. Ayrıca TCMB’nin dün açıkladığı Eylül ayı beklenti anketi de katılımcılarının daha düşük faiz beklentisinde olduğunu göstermişti. Temmuz’da %8.16 olan bu beklenti Ağustos’ta %8’e geriledikten sonra Eylül anketinde ise %7.86 olarak kaydedildi. Bu da piyasanın üst bantta 25 baz puan daha indirime hazır olduğunu yansıtarak TCMB’nin elini ayrıca güçlendiriyor. Son 6 ayda üst üste yapılan indirimlerle faiz koridorunun üst bandı 225 baz puan aşağı çekildi.

Ekler

Yellen açıklamalarından öne çıkan başlıklar linkten incelenebilir: http://ikon.news/haber/detay/860380

Fed Eylül ayı faiz kararı hakkında bilmeniz gerekenler: http://ikon.news/haber/detay/860371

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN