Fed Faiz Kararı Yorumu / İntegral Yatırım – (02.11.2022)

Fed frene mi basıyor?

Amerika Merkez Bankası (Fed) Kasım ayı toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak 75 baz puanlık faiz artırımı yaptı. Böylelikle Fed, politika faizini %3.5 – 4 aralığına yükseltmiş oldu. Piyasa, Fed’in 1980’lerden bu yana en yüksek seviyeye çıkan enflasyonu dizginlemek için faiz artışına devam edeceğine ve bunun 75 baz puan olacağına yönelik fiyatlamayı yapmıştı. Buna karşın piyasada karara yönelik ilk reaksiyonda dolarda bir miktar gevşeme ve ABD endekslerinde yukarı yönde tepki yükselişleri görüyoruz. Muhtemelen Fed Başkanı Powell’ın konuşmasında piyasa hareketleri daha da netleşecektir. Ancak piyasa mesajı doğru okumuş ve bunu teyit etmiş görünüyor.

Fed karar metninde “Kurul, hedef aralığı için gelecekteki artışların hızını belirlerken para politikasının sıkılaşmasını, para politikasının ekonomik aktiviteyi ve enflasyonu etkilemesindeki gecikmeleri ve ekonomik ve finansal gelişmeleri dikkate alacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Karar metnine yeni giren paragrafta en dikkat çeken sözel yönlendirmeler “yeteri derecede sıkılaşma” yapılacağına yönelik ifade ve Fed’in “birikimli sıkılaşmayı” göz önünde alacağı oldu. Fed 2022 yılından bu yana 375 baz puan faiz artırdı. Bunun gecikmeli etkisinin yansıyacağı bekleniyor gibi görünüyor. Dolayısıyla Fed kendine biraz zaman kazanmak istiyor.

Bu karar metni sonrasında piyasa Aralık toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımına daha da yaklaşabilir. Fed Başkanı Powell’ın konuşmasında bunu destekleyecek algılamalar edinilmesi halinde doların gücünü bir miktar kırabilir ve küresel piyasalardaki dolar baskısına bir miktar ara verebilir.

ABD ekonomisine ilişkin son gelen zayıf veriler sonrasında piyasa, Fed’in ultra sıkı para politikasını uzun soluklu sürdüremeyeceğine yönelik bakış açısı edinmiş ve bunu resesyon endişelerine bağlamıştı. Fed’in piyasa yönlendirmesindeki tonu bu yana çekmesi piyasa algısıyla örtüşmüş görünüyor.

Buna karşın, ABD ekonomisine yönelik gelen verilerin enflasyon üretme kabiliyeti ve enflasyon patikası Fed’in karar mekanizmasını şekillendirmeye devam edecektir.

Karar sonrası piyasa tepkisi dolar negatif oldu. Ons altın yönünü yukarı çevirmiş görünüyor ancak düşen trendi yukarı yönde kırılmadı. 1679$ seviyesi üzerinde gün sonu kapanışının olması halinde düşüşlerin sınırlı kalacağı ve yükseliş eğiliminin hız kazanacağından bahsetmek mümkün olabilir. EURUSD ve GBPUSD düşüş kanalı içinde yukarı yönde tepki veriyorlar ancak henüz trend değişikliğinden bahsetmek mümkün değil. DolarTL yatay hareket eğilimini bozmadı. Powell konuşmasını bekliyoruz.

Kaynak: İntegral Yatırım